Rodáčka z Rače Edita Gruberová oslávi jubileum

21.12.2011
0
Páčil sa vám článok?

Narodeniny oslávi v predvečer Štedrého dňa svetoznáma operná speváčka Edita Gruberová. Narodila sa v Rači, dnes mestskej časti Bratislavy, pred 65 rokmi 23. decembra 1946. Hudobná kritika ju označuje za svetovú jednotku, prima donnu assolutu a kráľovnú belcanta.

Edita Gruberová žila spevom odmalička, najprv vďaka evanjelickému farárovi ako predspeváčka v kostole, neskôr v rozhlasovom zbore. To ju priviedlo k štúdiu na bratislavskom konzervatóriu do triedy Márie Medveckej, kde získala základy pre svoju fenomenálnu kariéru. Debutovala 18. februára 1968 úlohou Rosiny v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly.

Napriek honoru absolventky ako najlepšej speváčky nezískala angažmán v opere Slovenského národného divadla. Ďalšie štúdium v Sovietskom zväze zmarila augustová invázia 1968, a tak prijala miesto v súbore opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. V tom roku zožala aj prvý medzinárodný úspech, keď si vyspievala tretie miesto na súťaži vo francúzskom Toulouse.

Na svojej zahraničnej domovskej scéne - Viedenskej štátnej opery sa po prvý raz predstavila 7. februára 1970 ako Kráľovná noci z Mozartovej Čarovnej flauty. Prieky úradníkov povoľujúcich hosťovanie, neustále ťažšie cestovanie medzi Banskou Bystricou a Viedňou priviedli Gruberovú 23. marca 1971 k rozhodnutiu emigrovať.

Postavou Zerbinetty v Straussovej Ariadne na Naxe sa Edita Gruberová zaskvela v roku 1973. Touto rolou si získala nielen publikum, kritiku, ale aj spoločenské uznanie. V tom istom roku excelovala na letnom festivale v britskom Glyndebourne a o rok aj na Mozartových slávnostiach v Salzburgu pod taktovkou Herberta von Karajana. Prvé hosťovanie viedenskej opery v Prahe v roku 1979 malo spočiatku iba jednu prekážku, v titulnej úlohe Zerbinetty sa mala predstaviť emigrantka Edita Grúberová.

Sopranistka svetového renomé si pokorila takmer všetky operné domy, diváci jej tlieskali napríklad v milánskej La Scale, newyorskej Metropolitnej opere, pri predstaveniach v Berlíne, Londýne, Mníchove, Ženeve, Zürichu, Florencii alebo v Paríži. Hviezdu Viedenskej štátnej opery nazývajú "prima donna assoluta" za desiatky postáv opery, ktorým venuje svoj život. Jej veľkou láskou je aj komorný spev a recitál piesní Wolfganga Amadea Mozarta, Johannesa Brahmsa či Richarda Straussa.

Edita Gruberová bola viackrát čestnou predsedníčkou Bratislavských hudobných slávností. Je nositeľkou vysokého štátneho vyznamenania - Radu Bieleho dvojkríža II. triedy. Čestný titul Doctor Honoris causa prevzala  v roku 2005 z rúk predstaviteľov umeleckej a vedeckej rady VŠMU v Bratislave.

V decembri tohto roku počas 47. ročníka Bratislavských hudobných slávností vystúpila kráľovná koloratúr Edita Gruberová na koncertnom uvedení opery Lucrezia Borgia skladateľa Gaetana Donizettiho.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.