Rodáčka z Rače Edita Gruberová oslávi jubileum

21.12.2011
0
Páčil sa vám článok?

Narodeniny oslávi v predvečer Štedrého dňa svetoznáma operná speváčka Edita Gruberová. Narodila sa v Rači, dnes mestskej časti Bratislavy, pred 65 rokmi 23. decembra 1946. Hudobná kritika ju označuje za svetovú jednotku, prima donnu assolutu a kráľovnú belcanta.

Edita Gruberová žila spevom odmalička, najprv vďaka evanjelickému farárovi ako predspeváčka v kostole, neskôr v rozhlasovom zbore. To ju priviedlo k štúdiu na bratislavskom konzervatóriu do triedy Márie Medveckej, kde získala základy pre svoju fenomenálnu kariéru. Debutovala 18. februára 1968 úlohou Rosiny v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly.

Napriek honoru absolventky ako najlepšej speváčky nezískala angažmán v opere Slovenského národného divadla. Ďalšie štúdium v Sovietskom zväze zmarila augustová invázia 1968, a tak prijala miesto v súbore opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. V tom roku zožala aj prvý medzinárodný úspech, keď si vyspievala tretie miesto na súťaži vo francúzskom Toulouse.

Na svojej zahraničnej domovskej scéne - Viedenskej štátnej opery sa po prvý raz predstavila 7. februára 1970 ako Kráľovná noci z Mozartovej Čarovnej flauty. Prieky úradníkov povoľujúcich hosťovanie, neustále ťažšie cestovanie medzi Banskou Bystricou a Viedňou priviedli Gruberovú 23. marca 1971 k rozhodnutiu emigrovať.

Postavou Zerbinetty v Straussovej Ariadne na Naxe sa Edita Gruberová zaskvela v roku 1973. Touto rolou si získala nielen publikum, kritiku, ale aj spoločenské uznanie. V tom istom roku excelovala na letnom festivale v britskom Glyndebourne a o rok aj na Mozartových slávnostiach v Salzburgu pod taktovkou Herberta von Karajana. Prvé hosťovanie viedenskej opery v Prahe v roku 1979 malo spočiatku iba jednu prekážku, v titulnej úlohe Zerbinetty sa mala predstaviť emigrantka Edita Grúberová.

Sopranistka svetového renomé si pokorila takmer všetky operné domy, diváci jej tlieskali napríklad v milánskej La Scale, newyorskej Metropolitnej opere, pri predstaveniach v Berlíne, Londýne, Mníchove, Ženeve, Zürichu, Florencii alebo v Paríži. Hviezdu Viedenskej štátnej opery nazývajú "prima donna assoluta" za desiatky postáv opery, ktorým venuje svoj život. Jej veľkou láskou je aj komorný spev a recitál piesní Wolfganga Amadea Mozarta, Johannesa Brahmsa či Richarda Straussa.

Edita Gruberová bola viackrát čestnou predsedníčkou Bratislavských hudobných slávností. Je nositeľkou vysokého štátneho vyznamenania - Radu Bieleho dvojkríža II. triedy. Čestný titul Doctor Honoris causa prevzala  v roku 2005 z rúk predstaviteľov umeleckej a vedeckej rady VŠMU v Bratislave.

V decembri tohto roku počas 47. ročníka Bratislavských hudobných slávností vystúpila kráľovná koloratúr Edita Gruberová na koncertnom uvedení opery Lucrezia Borgia skladateľa Gaetana Donizettiho.

(TASR)

Páčil sa vám článok?