Sandro Trotti bude mať výstavu v Galérii Goza

13.9.2008
0
Páčil sa vám článok?

Diela Sandra Trottiho, ktoré ukazujú jeho umelecké smerovanie a vystavovali ich už po celom svete, si budú môcť pozrieť aj bratislavskí nadšenci umenia. Vernisáž bude v utorok 16. septembra o 17:00 v Galérii Goza na Panenskej.

Výstava Sandra Trottiho sa realizuje vďaka spolupráci Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave, Galérie GOZA a Galérie umenia Villa Picena z talianskeho mesta Ascoli Piceno. Potrvá do 31. októbra.

Sandro Trotti je významný výtvarník z regiónu Marche na juhu Talianska, ktorý sa narodil v dedinke Monte Urano v roku 1934. Spolupracoval s najznámejšími talianskymi umelcami svojej doby, vystavoval v krajinách celého sveta, písali a hovorili o ňom najvýznamnejší talianski kritici umenia. Jeho diela sú vystavené v najpoprednejších múzeách sveta.

Na výstave v Bratislave, v Galérii GOZA, bude prezentovať 25 svojich diel, ktoré predstavujú jeho umelecké smerovanie. V krajinomaľbách, portrétoch a aktoch možno vidieť obrovskú maliarsku silu, ktorou sa vždy odlišoval od iných. Hodnota jeho obrazov z roka na rok stúpa. Označili ho dokonca za veľvyslanca talianskeho umenia v Číne, a práve v tejto nekonečnej krajine ho pred niekoľkými mesiacmi vymenovali za profesora dejín umenia v Pekingu.

Po vernisáži autorskej výstavy Sandra Trottiho 18. septembra o 17:00 v priestoroch Talianskeho kultúrneho inštitútu otvoria kolektívnu výstavu mladých výtvarníkov z Ascoli Piceno s názvom Premeny. Jej protagonistami budú Daniele Camaioni, Alessandro Grimaldi a Massimiliano Orlandoni. Na fotografiách či rôznych formách digitálneho umenia uvidia návštevníci rozličné premeny krajiniek, zátiší, portrétov a aktov zachytené očami umelcov, ktorí i napriek mladému veku už veľa dokázali.

Ak Orlandoni vychádza vo svojich dielach z fotografie, do ktorej potom zasahuje štetcom a bielou farbou zakrýva tmavé časti fotografie, Camaioni fotografuje jedlo a premieňa ho na metafyzickú krajinu. O úplne inej premene sú diela Grimaldiho, ktorý používa už existujúce obrazy, vyberá ich z pôvodného kontextu a zaraďuje ich ďalej do svojho projektu. Takýmto spôsobom si obraz zachová pôvodný vzhľad, ale jeho význam sa úplne zmení.

(sita)

Páčil sa vám článok?