Pred 92 rokmi zomrel historik Tivadar Ortvay

8.7.2008
0
Páčil sa vám článok?

V hlavnom meste Slovenska je pochovaný významný historik starého Prešporka, súčasnej Bratislavy, Tivadar Ortvay. Zomrel 8. júla 1916 v Budapešti.

Ortvayove dielo patrí k najcitovanejším a najdôveryhodnejším prameňom k dejinám Bratislavy, povedal Albert Marenčin. Jeho vydavateľstvo v roku 2003 vydalo Ortvayov text o bývalom mestskom obvode Podhradie. Jeho pôvodnú knihu Ulice a námestia Prešporka z roku 1905 rozdelil Marenčin na päť častí - Podhradie, Staré Mesto, Ferdinandovo mesto, Mesto Františka Jozefa a Nové Mesto.

Podhradie ako také Bratislavčana Marenčina vždy zaujímalo. "V čase, keď sa rozprúdila verejná diskusiu o budúcej tvári Podhradia, sme vydali Ortvayov text o Podhradí," uviedol Marenčin.

K ďalším hojne citovaným autorom prác z dejín Bratislavy patria podľa neho vzdelanci ako uhorský polyhistor Matej Bel z Očovej a historik Ján Matej Korabinský z Prešova.

Ortvay sa narodil v roku 1843 v Ciclava Monta v dnešnom Rumunsku. Venoval sa aj stredovekým dejinám Bratislavy a bratislavskej Právnickej akadémie, faune Bratislavskej župy, vodopisu Uhorska do konca 13. storočia. Okrem knihy Ulice a námestia Prešporka napísal sedemzväzkové dejiny mesta. Bol členom viacerých vedeckých spoločností a učiteľom histórie na bratislavskej Právnickej akadémii.

(tasr)

Páčil sa vám článok?