Wilsonic ako bratislavský hudobný festival

4.6.2007
0
Páčil sa vám článok?

Kto žije v metropole Slovenska a zaujíma sa o dianie v nej, ten vie, že hudobných akcií je dnes veľa, no dobrých veľmi málo. Bratislave dlhé roky chýbal festival, ktorý by predstavoval aktuálne trendy na hudobnej scéne.

Wilsonic vznikol V roku 2000 a medzičasom sa stal udalosťou, ktorá robí Bratislavu modernejšou i zábavnejšou pre život. Na podujatí už vystúpilo dvesto interpretov z dvadsiatich krajín sveta a minulý rok ho navštívilo vyše štyritisíc divákov.

Tohto roku akcia 8. a 9. júna 2007 otvorí festivalovú sezónu na Slovensku a uskutoční sa priamo v centre metropoly. Na festival Wilsonic nemusíte ďaleko cestovať, zažijete ho v meste, ktorého geografická poloha je prirodzenou spádovou oblasťou viacerých regiónov na spojnici Slovenska, Rakúska, Maďarska a Českej republiky. Tento charakter akcie posilňuje aj dramaturgia, každý rok väčšmi zameraná na hudbu z tých častí Európy, ktoré iné akcie prehliadajú - stredná Európa, Ukrajina, Rusko, Balkán…

Wilsonic sa k Bratislave hlási od začiatku aj svojím názvom, zloženým z dvoch slov: Wilsonov (názov mesta v roku 1918) a sonic (zvukový). Po minuloročnej výbornej skúsenosti sa festival usídlil pri Dunaji a opäť sa koná na Tyršovom nábreží. Na piatich pódiách sa spojí svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty.

Podobne zamerané akcie sa nevyskytujú nikde inde na Slovensku ani v širšom regióne višehradských krajín. Tým Bratislava získava výnimočnosť, aká jej v doterajšej kultúrnej histórii väčšinou chýbala. Ako sa za mesto vyjadril Milan Vajda z magistrátu Bratislavy: „Wilsonic má v posledných rokoch pevné miesto v kalendári marketingových podujatí Bratislavy. Je to vlastne jediný medzinárodný festival aktuálnej hudby, ktorý sa koná na území hlavného mesta. Progresívna hudba a multimediálne trendy strednej Európy patria celkom určite medzi atribúty, ktorými chceme značku Bratislava prezentovať aj v zahraničí.“

Do Bratislavy, ktorá zažíva najväčší boom od svojho vzniku, zavíta na Wilsonic vyše päťdesiat účinkujúcich z desiatich krajín sveta. Perfektne zorganizované podujatie môže zlepšiť kultúrny profil metropoly, ktorú zahraničie začalo v uplynulých rokoch objavovať. Moderné veľkomesto potrebuje aj svoj moderný hudobný festival. Hlavné hviezdy Koop, Nouvelle Vague, Birdy Nam Nam z Paríža a The Heritage Orchestra i mnohí ďalší navštívia metropolu prvýkrát. Bratislava ako prirodzené centrum strednej Európy na Wilsonicu hostí projekty, kapely a dídžejov zo západu, východu, severu i juhu starého kontinentu.

Aj trh s hudobnými festivalmi sa v uplynulých rokoch globalizoval. Wilsonic však nie je projekt zahraničného promotérskeho reťazca, ale autentické podujatie, ktoré vzišlo z bratislavskej a zo slovenskej hudobnej scény. Práve originálne lokálne akcie s medzinárodným významom majú šancu osloviť náročných zahraničných návštevníkov, zvyknutých na európsky štandard kultúry.

Príjemná atmosféra v parku pri Dunaji, kvalitný zvuk, videoprojekcie, prehliadka nových technológií, vyspelé publikum, ponuka exotických jedál a nápojov – to všetko dnes znamená hlavný bratislavský hudobný festival Wilsonic.

(brn)
Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie