Minister Krajčí vyzýva ľudí na darovanie krvi, ktorej je málo: Darovať môžete akúkoľvek krvnú skupinu

19.11.2020
Bratislavčanov spojila aj tento rok vianočná kvapka krvi - Darovanie krvi
Páčil sa vám článok?

Nemocnice na Slovensku majú od vypuknutia epidémie nedostatok krvi. Vítaní sú aktívni darcovia, ale aj prvodarcovia. Odberové pracoviská Národnej transfúznej služby SR radi privítajú ľudí s akoukoľvek krvnou skupinou.

V dôsledku aktuálnej situácie poklesol počet darcov krvi. Národná transfúzna služba SR upozorňuje na nedostatok vzácnej tekutiny. Minister zdravotníctva Marek Krajčí poukázal na dôležitosť krvi pri operáciách a transplantáciách. „Chcem vyzvať všetkých obyvateľov, ktorí môžu, aby sa rozhodli darovať krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov nedá realizovať,“ upozornil Krajčí. Vyzýva najmä pravidelných darcov, aby aj v súčasnej situácii nezabúdali na ocenenia hodnú aktivitu, ktorá zachraňuje životy. V týchto dňoch je hlavne nedostatok krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Vítaní sú však darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

 Krvi od darcov je v súčasnosti menej, ako by nemocnice potrebovali. „Keď porovnávame na mesačnej báze počet odberov, ktoré sme vykonali na odberových pracoviskách NTS na území SR s objednávkami nemocničných zariadení, chýba nám cca 1 000 darcov. Potrebujeme ich, aby sme boli schopní v plnej miere uspokojiť požiadavky nemocničných zariadení a nekrátili im objednávky, čo by znamenalo ohrozenie liečby pre pacientov, ktorí potrebujú krv k svojej liečbe,“ vysvetlila Renáta Dundová, generálna riaditeľka Národnej transfúznej služby SR. Ako doplnila po zverejnení minulotýždňovej výzvy,  záujem darcov sa zvýšil.

Na všetkých pracoviskách transfúznej služby sú podľa rezortu zdravotníctva zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu. "Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, meranie telesnej teploty a vyplnenie checklistu," spresnila hovorkyňa. Dodala, že každý darca má možnosť telefonicky sa objednať na darovanie krvi na ktoromkoľvek pracovisku NTS SR, pričom pri objednaní získa všetky potrebné informácie.

 Boj proti COVID-19 ovplyvnil aj  26. ročník kampane Študentská kvapka krvi. V tomto roku prebieha netradične, mobilné odbery sa realizovať nemôžu. A práve touto formou často darujú krv aj ľudia, ktorí  to nerobia pravidelne.  Alebo takto absolvujú svoj prvý odber. V súčasnosti je jedinou možnosťou pre darcov kontaktovať odberné miesto a dohodnúť si termín. Každý, kto sa tak rozhodne, môže zachrániť to najcennejšie, ľudský život. 

 (ts,nc)

 

 

 

 

Páčil sa vám článok?