UNIKÁTNE FOTO A VIDEO: Vzácne objavy na Bratislavskom hrade, ktoré ste doteraz nevideli!

8.8.2019
0
Unikátny nález „ukrytý“ v priestore pod barokovou záhradou

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Vďaka rekonštrukcii Bratislavského hradu sa podarilo objaviť vzácne nálezy murovanej keltsko-rímskej architektúry. Pozrite si exkluzívne fotografie a tiež video unikátov, ktoré zatiaľ nie sú prístupné verejnosti. Už čoskoro si ich budete môcť pozrieť „naživo“ aj vy – v tomto roku však iba dvakrát!

Priestor areálu Bratislavského hradu, ktorý bol osídlený už od 5. tisícročia pred Kristom, prešiel mnohými prestavbami. Hoci sa počas nich viaceré historické stavby a vrstvy znehodnotili, najmä v stredoveku, archeológom sa  darí odkrývať význam odhalených pozostatkov keltsko-rímskych stavieb, ktoré boli postavené na zákazku keltskej nobility (vrstvy bohatých) približne v 1. storočí pred Kristom.

Bohatým Keltom obývajúcim dnešný hradný kopec totiž stavali obydlia Rimania, no nie hocijakí. Boli to tí, ktorí postavili aj talianske Pompeje! A práve pozostatky ich práce teraz odkryla rekonštrukcia Bratislavského hradu. Pozrite si v našej galérii unikátne fotografie a tiež video z exkluzívnej prehliadky týchto stavieb.

FOTOGALÉRIA:

​Vzácne nálezy budete môcť vidieť aj na vlastné oči, a to už budúcu sobotu 17. augusta. Prehliadka však nebude individuálna, bude sa organizovať po skupinách približne 20 ľudí, aj s odborným výkladom, ktorý vám objasní jedinečnosť vzácnych nálezov a tiež spôsoby ich ochrany. Ochrana je veľmi dôležitá, nálezy sú totiž mimoriadne vzácne. „Najlepšie sa ochránia také, ktoré sa nikdy nevykopú,“ s úsmevom podotkol v tejto súvislosti architekt Ivan Masár z ateliéru  Bouda a Masár, ktorý rieši projekty týkajúce sa rekonštrukcie a obnovy hradu. Na túto komentovanú prehliadku, ktorá sa bude konať v časoch od 10., 12., 14. a 16. hodiny (vstup je voľný), sa však musíte prihlásiť vopred a to na adrese hrad.podujatia@gmail.com. Uveďte svoje meno a vybraný čas. Stretnutie návštevníkov bude na nádvorí Bratislavského hradu pri vstupe do SNM - Historického múzea.

Ďalšiu možnosť vidieť novoobjavené unikáty „naživo“ budete mať 1. septembra na Deň otvorených dverí – ale potom až v roku 2020! Kancelária Národnej rady ich totiž odovzdá odborníkom Slovenského národného múzea (SNM), ktoré začne pripravovať prezentáciu vzácnych objavov verejnosti podobným spôsobom, ako je to dnes pri už sprístupnenom náleze mozaikovej dlažby pod nádvorím paláca. Vyvrcholením bude projekt spoločnej „Keltskej cesty“ na Bratislavskom hrade, ktorý prepojí všetky reštaurované nálezy prezentované vo svojich krycích objektoch.

Ešte doplňme, že archeologický výskum z rokov 2009 až 2019 odhalil až 150-tisíc nálezov, pričom ich spracovanie potrvá desiatky rokov. 

(ac)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.