• História
  • 03.07.2018 15:59

FOTO a VIDEO: Na Hlavnú stanicu dorazil Prezidentský vlak aj s vozňom vyrobeným pre T. G. Masaryka

0 0
Prezidentský vlak na Hlavnej stanici
Zdroj: ms

Okrúhle 100. výročie vzniku Československej republiky pripomína aj akcia, ktorú určite ocenia milovníci histórie a železníc. Na bratislavskú Hlavnú stanicu dnes dorazil Prezidentský vlak, ktorého vozne slúžili najvyšším ústavným činiteľom.

V čele vlaku, ktorý za zvukov hudby dorazil na bratislavskú Hlavnú stanicu, je parný rušeň Zelený Anton vyrobený v Škode Plzeň v roku 1936. Muzeálna prevádzka tohto rušňa sa začala až v roku 1998 pri príležitosti 150. výročia príchodu prvého parného vlaku na územie Slovenska, keď rušeň do prevádzkyschopného stavu opravilo depo Vrútky. V Prezidentskom vlaku sú radené aj dva salónne vozne, ktoré slúžili prezidentom na ich pracovné cesty doma i v cudzine.

Prvý z vozňov bol špeciálne vyrobený pre prezidenta T. G. Masaryka v marci 1930.  Na štátne účely slúžil až do roku 1968. Druhý salónny vozeň vyrobili v NDR v roku 1968. Slúžil Alexandrovi Dubčekovi i prezidentovi Gustávovi Husákovi.

Súčasťou vlaku, ktorý si môžete dnes a zajtra pozrieť na prvom nástupišti Hlavnej stanice, je aj služobný sprievodný vozeň vyrobený taktiež v NDR v roku 1975. Bola v ňom telefónna ústredňa umožňujúca spojenie prezidenta s okolitým svetom. Ďalej si môžete pozrieť osobný vozeň z roku 1931 vyrobený v Prahe, ktorý slúžil osobnej rýchlikovej doprave. Najmladší vozeň vlaku je z roku 1984 a je taktiež vyrobený v NDR. Slúžil pri osobnej preprave.

FOTOGALÉRIA:

Prezidentský vlak

Vlak si môžete pozrieť Hlavnej stanici dnes a zajtra. Akciu organizujú Národní technické muzeum Praha, České dráhy, Železnice Slovenskej republiky a Múzeum dopravy Bratislava.

(ms)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.