• História
  • 09.12.2017 13:25

Výstava v SNM predstaví príbeh vojvodinských Slovákov

0 0
Zdroj: Archív

Priblíženie života slovenskej národnostnej komunity vo Vojvodine od čias jej príchodu z pôvodnej vlasti až do súčasnosti ponúka výstava Za horami, za dolami. Tri storočia Slovákov vo Vojvodine.

Verejnosti je prístupná od piatka (8.12.) v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave. lnformovala o tom kurátorka výstavy Anna Séčová-Pintírová.

„Po uvedení výstav venovaných Slovákom v Maďarsku a v Rumunsku SNM nadväzuje na systematický výskum a sprístupňovanie života a kultúry Slovákov v zahraničí,“ priblížila Séčová-Pintírová. Niekoľkoročný projekt Múzea Vojvodiny v Novom Sade má predstaviť hlavné charakteristiky Slovákov v tejto oblasti ako doklad ich vlastnej identity. „Výstava, doplnená o archívne materiály a výtvarné diela, je ako multidisciplinárny projekt výsledkom práce tímu etnológov, historikov a historikov umenia," konštatovala kurátorka. 

Historická časť výstavy je podľa nej venovaná príchodu Slovákov do novej vlasti, organizovaniu náboženského života a rozvoju školstva v 18. storočí. „Tematické celky vypovedajú o rozvoji kultúrnych, hospodárskych a národnostných inštitúcií, predstavujú významné osobnosti z akademického, politického, kultúrneho a umeleckého života slovenského národnostného spoločenstva,“ objasnila Séčová-Pintírová. Dodala, že dôležitú časť tvorí téma politických a kultúrnych stykov Slovákov a Srbov na území dnešnej Vojvodiny.

Prvky tradičnej kultúry priblížia návštevníkom zbierkové predmety z etnologických zbierok Múzea Vojvodiny v Novom Sade z konca 19. a začiatku 20. storočia. Hmotnú kultúru podľa kurátorky reprezentujú niektoré aspekty hospodárstva, ako pestovanie chmeľu a konope, duchovná a obyčajová prax v ročnom a životnom cykle alebo tradičný odev a domáca textilná výroba.

„Súčasťou výstavy je prezentácia slovenského insitného umenia z Galérie insitného umenia v Kovačici ako fenoménu, dobre známeho na medzinárodnej umeleckej scéne,“ uzavrela Séčová-Pintírová.

Výstava potrvá do 1. apríla 2018.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.