Veľká zmena zákona: Parkovanie na chodníkoch bude až na výnimky úplne zakázané

26.11.2021
0

Zdroj: BN

Páčil sa vám článok?

Parlament vo štvrtok schválil novelu Zákona o cestnej premávke. Ruší sa v nej paušálna možnosť parkovať autom na chodníku a prináša aj celý rad ďalších zmien. Cyklisti už budú môcť jazdiť v niektorých prípadoch aj vedľa seba. Zákon nadobudne účinnosť od marca 2022.

Doteraz mohli vodiči osobného auta na chodníku zaparkovať vždy, len museli stáť na jeho okraji pri vozovke a chodcom museli ponechať priestor minimálne 1,5 metra. Po novom to tak už nebude, možnosť parkovať na chodníku poslanci zrušili. Výnimkou budú iba miesta, kde to vyslovene povolí dopravné značenie. Ak sa teda samospráva rozhodne, že parkovanie na chodníku je niekde v poriadku, môže ho povoliť.

Novela zákona prináša aj ďalšie novinky. Upravuje sa dávanie prednosti cyklistom vo viacerých situáciach. Po novom bude mať cyklista pred automobilom prednosť aj na cyklotrase vedúcej popri ceste pred odbočujúcimi autami, čo doteraz platilo len na namaľovanom pruhu. Teda keď bude odbočujúce auto križovať oddelenú cyklotrasu.

Nové zmeny privítalo na sociálnej sieti aj občianske združenie Cyklokoalícia, podľa ktorého posúvajú Slovensko aj v doprave do 21. storočia.

Ako ďalej zo zmien vybrala Cyklokoalícia, spresňuje sa minimálny bezpečný odstup pri predchádzaní vodiča malého motocykla, cyklistu alebo chodca na konkrétnu vzdialenosť, hoci len so slovkom "spravidla". Pri rýchlosti do 50 km/h na jeden  meter, nad 50 km/h na 1,5 metra. My sme si pozreli, ako sa po novom definujú povinnosti pri predbiehaní áut navzájom. "Vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Pri predchádzaní musí vodič zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla, pritom je povinný prihliadať najmä na rýchlosť, druh svojho i predchádzaného vozidla, poveternostné podmienky a stav a povahu vozovky," uvádza novela. V zásade sa teda pri predchádzaní áut navzájom až na doplnenie niektorých slov nič nemení.

Cyklisti, ktorí sprevádzajú alebo vezú v sedačke deti do 10 rokov, budú môcť jazdiť aj po chodníku, pokiaľ tým neobmedzia ani neohrozia chodcov. V súčasnosti totiž môže ísť po chodníku iba dieťa, no rodič, ktorý ho sprevádza, to má zakázané. Do zákona sa dopĺňajú pravidlá premávky na bicyklovej ceste, ktorá je v zákone novinkou. Cyklisti môžu takúto cestu využívať v celej šírke v svojom smere jazdy. Zákon umožňuje povoliť na nej jazdu áut, ale len rýchlosťou 30 km/h, pričom cyklisti majú prednosť.

Pri jazde skupiny šesť a viac cyklistov sa umožňuje jazda vedľa seba, jazda vo dvojici sa povoľuje aj na poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne.

Návrh do parlamentu predložila skupina poslancov Miloša Svrček (Sme rodina), Romana Tabák (OĽANO), Radovan Sloboda (SaS) a Juraj Šeliga (kandidoval za Za ľudí). Hlasovalo zaň 133 zo 134 poslancov, došlo teda k dohode naprieč celým politickým spektrom.

(ms)

Páčil sa vám článok?