Cestovali sme do Chorvátska: Naozaj sa musíte pripraviť na hodiny strávené na hraniciach?

17.7.2021
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Dovolenková sezóna sa už rozbehla a mnohí Slováci uvažujú nad tým, že vyskúšajú osvedčený pobyt v Chorvátsku. Odrádzajú ich však informácie, že musia rátať so zdržaním na hraniciach, ktoré sa môže natiahnuť na celé hodiny. My sme túto cestu vyskúšali.

Do Chorvátska sme sa vybrali z Bratislavy pred siedmou ráno cez Maďarsko, teda trasou, ktorá je asi najčastejšie využívaná. Cez diaľničný hraničný priechod Rajka sme prešli ako za starých čias, úplne bez zastavenia. Nikde nikoho, nikto si od nás nič nepýtal, nikto nás nezastavoval. 

Pokračovali sme najkratšou trasou, to znamená na Szombathely a hraničný priechod Letenye - Goričan. Cesty boli podľa našich očakávaní prázdne, v Maďarsku nás však mierne zdržali dve rozkopávky, keď autá mohli ísť na dvojprúdovej ceste iba v jednom pruhu na striedačku. So sebou sme mali poctivo vyplnený vstupný formulár do Chorvátska, štyria dospelí (okrem nich v aute ešte dve deti) mali so sebou i GreenPassy, teda doklady o absolvovaní očkovania. S obavami sme sa blížili k hraniciam v očakávaní dlhého státia v kolóne, nič takého sa však nekonalo.

Pred nami stálo v rade cca desať áut. Maďarskí pohraničiari si od každej posádky vypýtali doklady, teda pasy alebo občianske, do ktorých iba nakukli. Ešte väčším prekvapením boli pre nás Chorváti. Vstupný formulár si nepýtal nik. Odovzdali sme doklady, chorvátsky policajt v búdke sa následne opýtal na Covid pas. Odovzdali sme mu najskôr GreenPas vodiča, od ostatných členov posádky už nechcel nič a iba mávol rukou, aby sme pokračovali v ceste. Obávanú maďarsko - chorvátsku hranicu sme mali teda vybavenú za pár minút. Žiadne rady sme nevideli ani v opačnom smere.

Zdroj: ms

Na priechode Letenye - Goričan sme sa zdržali pár minút. 

Taktiež cez mýtne brány na chorvátskej diaľnici sme prechádzali plynulo. Keď sa na vstupnom mýte pri Záhrebe zhromaždilo viac áut, rampu nechali otvorenú a vodičom podávali kartičky rukou priamo do okien, aby sa zdržali čo najkratšie. Cesta cez územie Chorvátska bola taktiež plynulá, k Zadaru pri pobreží sme z Bratislavy prišli za viac ako 8 hodín, ale to ratáme i dlhšiu prestávku, počas ktorej sme obedovali. Nikam sme sa neponáhľali a snažili sa dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť. 

Zdroj: ms

Aj cez mýtne brány v Chorvátsku sme prešli hladko. 

Zaujímalo nás, či je naša skúsenosť z pondelka 12.7. ojedinelá, alebo ide o štandard. Oslovili sme preto viacerých turistov, ktorí sa aktuálne nachádzajú v Chorvátsku. Záver je jasný, nie je problém, ak necestujete cez víkend, najmä v sobotu. To naozaj musíte rátať so zdržaním na dlhé hodiny.

A tu je pár ďalších skúseností, ktoré sme získali od dovolenkárov v Chorvátsku:

"Posádka neočkovaná: Cestou tam na Letenye kontrolovali iba občianske preukazy. Cestou domov po 9.7. na Letenye sme podali OP cez okienko a následne nám ich colník podal späť, ani ich neotvoril. Milhost bez zastavenia."

Zdroj: ms

Za nejakých osem hodín po opustení Bratislavy sa vám naskytne takýto pohľad. 

"Išli sme v piatok ráno. Slovensko - maďarskú hranicu v Komárne si ani nepamätám. Na maďarsko - chorvátskej hranici sme išli cez starý priechod (dedinský) Letenye. Pýtali si iba pasy a za oknom sme mali formulár enter-croatia. Prešli sme za pár minút."

"My sme išli vo štvrtok ráno, hranica s Maďarskom absolútne nikto, hranica s Chorvátskom zdržanie pol hodinu, cca 400 metrový rad, kontrolovali každé auto, kontrolovali všetko, entercroatia aj negativne testy." 

"Prišli sme do Chorvátska cez Maďarsko vo štvrtok, okolo 10:00 sme boli na novom priechode a na to, že rád bol 300 metrov pred hranicou a nebolo až tak veľa áut, sme sa pomaličky posúvali hodinu a pol... Skontrolovali doklady a pýtali covid pas - neskenovali, len popozerali... "

"Naša skúsenosť z hranice Letenye - Goričan v smere do Chorvátska: 5 hodín čakania... Bola to sobota 10.7. Na priechod sme prišli o 4:40 a cez hranicu sme prešli 9:10. Netuším, čo sa dialo, lebo keď sme sa konečne dostali k okienku, tak len rýchlo skontrolovali pasy a covid testy.... rad bola vtedy takmer 2 km."

"Išli sme z pondelka na utorok, na priechode Letenye - Goričan sme mali zdržanie hodinu. Obaja sme očkovaní a bol s nami trojročný syn. Kontrolovali občianske preukazy a synov pas, pýtali si aj GreenPass a zosnímali aj QR kódy oboch. Vstupný formulár entercroatia sme mali v okne a cela cesta bola v pohode."

" My sme v piatok prišli do Chorvátska cez priechod Letenye - Goričan. Do radu sme prišli 5:52 a 6:39 sme boli vybavení. Maďarská strana skontrolovala, či sedí počet dokladov (občianske preukazy a pasy) s počtom ľudí v aute. Chorvátska strana sa opýtala, či máme alebo nemáme covid test. Ukázali sme papierovú formu a pustili nás ďalej."

"My sme absolvovali cestu zo Slovenska do Chorvátska dnes (v sobotu 17. júla) a neabsolvovali sme žiadnu kontrolu (nula celá nula), neukazovali sme nikomu pasy, doklady o očkovaní ani testy o negativite na Covid-19. Akurát včera sme zažili v Bratislave poriadny blázinec - kým sme absolvovali všetky potrebné testy, elektronickú registráciu, všetky tlačivá vyplnili, naskenovali či vytlačili, ale dnes nikto nikde nič od nás nechcel. Ach jaj a toľká snaha, aby sme mali všetko v poriadku a podľa aktuálnych nariadení a napokon ani len náhodné kontroly neboli. Akurát samotné cesty boli dosť plné, niekde hlásili zápchy až na 4 hodiny, ale podstatné bolo, že cez hranice sa prechádzalo úplne bez zdržania," napísal na sociálnu sieť Marcel.

Pokiaľ ide o obmedzenia v samotnej krajine, rátajte s tým, že v Chorvátsku v interiéroch obchodov či dopravných prostriedkov (taxi) potrebujete rúška. 

(ms)

Páčil sa vám článok?