FOTO a VIDEO: Plot aj zátarasy z Trnavského mýta odstránili - bude tu zriadený oficiálny priechod pre chodcov?

21.10.2019
0

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Všetko je opäť po starom! Z blízkosti tržnice na Trnavskom mýte boli odstránené betónové zábrany aj s kovovým plotom, ktoré od apríla 2018 bránili chodcom, aby na Krížnej ulici prebehovali cez cestu medzi zastávkami električiek a autobusov MHD smerom do centra. Boli sme sa dnes na mieste pozrieť a za niekoľko minút zaznamenali niekoľko ľudí, ktorí riskovali svoje životy na rušnej komunikácii...

"Na Trnavskom mýte magistrát konečne odstránil legendárny múr Iva Nesrovnala, nepeknú demonštráciu nepochopenia prirodzeného a pohodlného pohybu chodcov, ktorý by mal byť pre každé mesto prioritou. Tešíme sa a veríme, že ide len o prvý krok k vytvoreniu riadneho priechodu pre chodcov (a cyklistov) cez Krížnu ulicu. Možné to je, v signálnom pláne križovatky na to existuje ideálna medzera," napísali na svoju facebookovú stránku administrátori skupiny Cyklokoalícia, ktorá už niekoľko rokov iniciuje zriadenie legálneho priechodu pre chodcov na tomto mieste. Na Krížnej ulici totiž majú zastávku autobusy, z ktorých cestujúci prestupujú na električky (a opačne) a mnohým sa nechce využiť podchod, ale idú najkratšou možnou trasou. Počas nedávnej rekonštrukcie podchodu na Trnavskom mýte sa im v tom snažilo mesto zabrániť všelijakými bezpečnostnými opatreniami - inštalovali sa tu zákazové dopravné značky, v rámci prevencie tu hliadkovali mestskí aj štátni policajti a nakoniec tu bola postavená niekoľko desiatok metrov dlhá zátarasa vytvorená z betónových základov a kovového oplotenia. Ani tá však nezabránila tomu, aby ju ľudia obchádzali a prebehovali pri Tržnici cez cestu.

V apríli 2018 sa nám na tomto mieste podarilo nakrútiť aj tento nebezpečne vyzerajúci pád jednej ženy, ktorá si tadiaľto skracovala cestu:

Krátko na to zahradil magistrát aj úzky priechod medzi zábradlím na zastávke električiek a betónovou zábranou a dokonca tu hliadkoval aj mestský policajt, ale ľudia sa aj tak snažili podliezať zábradlie, obchádzať plot a v konečnom dôsledku cez cestu aj tak prebiehali...

Zdroj: FB Cyklokoalícia

"V prípade Trnavského mýta je však možné spraviť aj riešenie, ktoré by veľmi uľahčilo peší presun cez križovatku a zároveň by bol negatívny vplyv na automobilovú dopravu minimálny. Riešenie spočíva v zriadení priechodu, ideálne riadeného a synchronizovaného s križovatkou na Trnavskom mýte, v polohe medzi tržnicou a električkovými zastávkami. Toto miesto je aj dnes hojne využívané na prechod, keďže samotný podchod je bariérový. Autá do tohto priestoru vstupujú z troch smerov: Trnavskej cesty, Vajnorskej a Šancovej. Prvé dva smery sú vyťažené, ale zo Šancovej sem obočuje veľmi málo áut – a dnes sa pešo cez cestu prechádza práve v tejto fáze," napísali v jednej štúdii na stránke Cyklokoalície, ktorá navrhovala aj zriadenie cyklochodníka cez Krížnu ulicu, nakoľko aj pre cyklistov predstavuje zrekonštruovaný podchod zbytočnú bariéru. 

Pred niekoľkými dňami bol plot odstránený a my sme za niekoľko minút zaznamenali niekoľkých chodcov, ktorí radšej riskovali prebehovanie cez cestu než použitie neďalekého podchodu.  

Opýtali sme sa na aktuálne zámery Magistrátu hlavného mesta SR s týmto problematickým miestom na Trnavskom mýte a svoje otázky sme adresovali hovorcovi Petrovi Bublovi. Jeho odpoveď sem doplníme hneď ako nám ju pošle...  

(ars)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.