Niečo pre milovníkov železníc: Parný rušeň Albatros sa vydá na trojdňovú narodeninovú jazdu

17.9.2019
0
Parný rušeň Albatros 498.104

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Páčil sa vám článok?

Milovníci parných lokomotív a cestovania si znova prídu na svoje. Parný rušeň s označením 498.104 Albatros sa pri príležitosti 65. výročia výroby vydá na trojdňovú mimoriadnu narodeninovú jazdu. Jej štart z bratislavskej hlavnej stanice je naplánovaný na piatok 20. septembra.

"Každý rok, keď máme okrúhle výročie, robíme tzv. narodeninové jazdy. Cieľom tejto je spojiť dve výročia – 65 rokov parného rušňa 498.104 Albatros (1954 - 2019) a 110 rokov na rozchode 760 mm Čiernohronská železnica (1909 – 2019)," uviedol František Šiller z klubu Albatros.

Mimoriadny parný vlak vyrazí v piatok z Bratislavy o 7.30 h a pôjde po trase Leopoldov – Vrútky - Horná Štubňa - Kremnické Bane – Zvolen - Banská Bystrica do Hronca. Jeho súčasťou budú aj ležadlové vozne Bc, historický reštauračný a salónny vozeň.

"V sobotu (21. 9.) sa v Hronci Albatros stretne s jedným z najmenších parných rušňov na Slovensku," poznamenal Šiller. V rámci programu nebude chýbať ani jazda na Čiernohronskej železnici či varenie gulášu. V nedeľu (22. 9.) sa vráti do hlavného mesta po trase cez Banskú Bystricu, Zvolen, Levice, Šurany, Palárikovo a Galantu.

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Parný rušeň 498.104 Albatros bol odovzdaný 24. 12. 1954, vyrobený bol ako 12. v poradí z 15-kusovej série. Je jediným prevádzkyschopným rušňom svojho druhu. Ide o najväčší, najťažší a najrýchlejší parný rušeň vyrobený v Československu.

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Rušeň prešiel v minulosti väčšou generálnou opravou, počas nej bol úplne rozobratý a nanovo postavený. Práce trvali tri roky a ukončené boli v roku 2009. Jediná časť, ktorá vtedy ostala pôvodná z roku 1954, boli rozperky. Tie sa kompletne vymenili v roku 2017.

Trojdňovú narodeninovú jazdu organizuje Albatros klub so ZSSK Slovensko a Čiernohronskou železnicou (ČHŽ). Bližšie informácie spolu s cestovným poriadkom sú zverejnené na webovej stránke www.albatrosklub.sk.  

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.