Vo Wolfsthale je už zastávka bratislavskej MHD

22.5.2008
0
Páčil sa vám článok?

Pred sobotňajším oficiálnym spustením medzinárodnej pravidelnej linky z Bratislavy do Wolfsthalu a späť (24. mája) sprístupnili v rakúskej obci novú zastávku linky číslo 901.

Linku číslo 901 začína od soboty prevádzkovať na základe licencie Dopravný podnik Bratislava, a.s. Ide o prvý medzinárodný spoj mestskej hromadnej dopravy, ktorý začína premávať po páde železnej opony v Československu v roku 1989. Na slávnostnom sprístupnení zastávky sa okrem zástupcov samospráv rakúskej obce Wolfsthal i hlavného mesta SR, vrátane primátora Andreja Ďurkovského, zúčastnili aj zástupcovia slovenských médií a najmä občania obce.

Pravidelná linka Bratislava – Wolfsthal odchádza denne počas týždňa od piatej hodiny a dvadsiatej minúty spod Nového mosta, počas víkendu neskôr. V meste sa ešte zastaví na Einsteinovej ulici a po tom až na konečnej vo Wolfsthale, ktorá je bezprostredne pri železničnej stanici.

Jednorazový cestovný lístok stojí 50 korún (1,50 eur), zľavnený 25 (0,75 eur). Preprava príručnej batožiny stojí 25 korún, živých zvierat 50 korún. Počas týždňa jazdí linka číslo 901 v približne pol hodinových intervaloch, počas víkendu a sviatkov je to okolo jednej hodiny. Grafikon je dopravným podnikom nastavený na 20-minútovú jazdu spod Nového mosta do cieľovej stanice.

Pôvodne chcel bratislavský dopravca jazdiť až do Hainburgu, no rakúske predpisy by v prípade jedinej zastávky na ceste (Wolfsthal), považovali túto dopravu za vnútroštátnu linku. To by znamenalo ďalší proces povoľovania a zvýšenie nákladov na prevádzku.

Medzi Viedňou a Bratislavou premávala od roku 1914 regionálna električka. Po vojnových udalostiach spojenie medzi oboma metropolami zaniklo. Trať tzv. Viedenskej električky (Pressburgerbahn) bola v 50-tych rokoch násilne ukončená v Petržalke a v obci Wolfsthal.

Rakúska obec Wolfsthal má približne 750 obyvateľov a do roku 1996 tvorila s Bergom jednu obec Wolfsthal-Berg.

(rob)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.