Kde bude v Bratislave vianočný program? Pozrite si sprievodcu

16.11.2023

Zdroj: Bratislava Tourist Board

Páčil sa vám článok?

Vianočná atmosféra sa začína šíriť vysvietenými ulicami už teraz, ale bohatý program nájdete v meste po celý advent až do konca roka. Zimné a vianočné trhy od výmyslu sveta, vianočná električka či adventné koncerty. To všetko na vás čaká počas predvianočného obdobia. Prejdite sa historickými uličkami, zahrejte sa punčom či vianočnými špecialitami a vychutnajte si vysvietenú vianočnú Bratislavu naplno. Vianoce v meste sú čarovné!

ATMOSFÉRA A DARČEKY NA JEDNOM MIESTE

Zimný Tyršák už tradične ponúkne dobré jedlo a pitie. Overené gastro značky z letného konceptu si tento rok pripravili špeciálnu predvianočnú ponuku. Ochutnať budete môcť naozaj vytunenú cigánsku alebo kačacie tacos. Nebude chýbať pestrá ponuka vareného vína, ovocných vín, vianočného punču či horúcich miešaných drinkov. Viac informácií

Kedy: Od 15. novembra 2023. Všedné dni 15:00 - 22:00, víkendy 12:00 - 22:00

Zdroj: Tyršák

Bratislavské Vianoce sa vracajú v plnej sile na Hlavné, Františkánske a Hviezdoslavovo námestie. Nájdete tu obľúbené vianočné trhy plné dobrôt. Tematický program spolu s rozsvecovaním vianočného stromčeka slávnostne začne na Hlavnom námestí 24. novembra. Vyše stovka stánkov s občerstvením a vianočne ladeným sortimentom sa však otvorí už deň predtým. V rámci udržateľnosti opäť ponúknu vratné poháre, kompostovateľné riady a bude sa tu dôsledne triediť odpad. Ponuka vianočného vyžitia bude skutočne pestrá. Okrem neodmysliteľných vianočných trhov čakajte aj bohatý kultúrny program na Františkánskom námestí a v koncertnej sieny Klarisky či Vianočný les a Prívetivú zónu na Primaciálnom námestí.

Kedy: 23. – 31. decembra 2023, denne 10:00 – 22:00

Zdroj: BKIS

Vianočná nálada bude aj na Stredovekých remeselných trhoch na Bratislavskom hrade. Zažite atmosféru 14. storočia na nádvorí Bratislavského hradu! Brašnár, hrnčiar, tokár, minciar, pisár a ďalší vám ukážu svoje remeslá ako aj lokálne výrobky ich ručnej práce. Zážitok dotvorí stredoveká kuchyňa – budete môcť ochutnať tradičné polievky či koláče. Na najmenších čaká stánok „alchymistu“ s nápojmi. Pre dospelých bude pripravené víno podľa starých receptúr. Viac informácií

Kedy: Každý piatok až nedeľu 24. novembra – 17. decembra 2023: 24.11. - 26.11., 1.12. - 3.12., 8.12. - 10.12., 15.12 - 17.12. V piatky 12:00 - 19:00, víkendy 10:00 - 19:00

Zdroj: Občianske združenie Schatmansdorf Častá

Vianočný Cverna market otvorí dvere do všetkých obchodov, pekární, showroomov a kníhkupectiev v bývalej chemickej škole. Prezentovať a predávať sa bude tvorba slovenských dizajnérov, výtvarníkov či spriatelených lokálnych značiek. Vstupné 2 – 5 Eur.

Kedy: 2. decembra, 10:00 – 19:00

Vianočná tržnica je predajná prehliadka nezávislej módy, dizajnu a umeleckej tvorby – unikátne výrobky, malé i veľké vydavateľstvá, kvalitné potraviny a dobroty od lokálnych producentov, umelci a ďalší sprievodný program vás čakajú v historickej tržnici. Aj tento rok budú spoluorganizátormi Urban Market a BRaK, čo znamená kvalitnú literatúru, dizajn a špeciality všetkého druhu.

Kedy: 17. – 22. decembra 2023. V nedeľu: 10:00 – 20:00, pondelok až piatok: 12:00 – 20:00

Zdroj: Vianočná tržnica

 EŠTE VIAC TRHOV

V rámci Urban Market Winter Edition sa môžete tešiť už tradične na kurátorskú predajnú prehliadku lokálnej nezávislej módy, dizajnu a umeleckej tvorby, spojenú s množstvom sprievodného programu. Zimný Urban Market zavíta opäť na nové miesto a bude sa konať v unikátnych priestoroch historickej budovy v centre Bratislavy, v ktorej sa medzi hrubými múrmi skrýval nejeden poklad. Mnohí v nej nikdy neboli a aktuálne je pre verejnosť uzavretá. Ide o pieskovcovú budovu bývalej banky na Štúrovej 5 a preto je témou edície POKLAD. Vstup voľný. Na podujatí budú recyklačné stanice a zálohované poháre.

Kedy: 8. – 12. decembra 2023

Zdroj: Bratislava Tourist Board

Zimný Dobrý trh bude prebiehať ako špeciálna edícia a otvorí nielen dvere krásneho Starého Lýcea, ale prepojí na zimnom festivale aj susedov z okolia. Heslom tohtoročnej edície známeho trhu je „Posledný nech zažne“, takže svetielkam, rozhovorom, smiechu a sviatočnej atmosfére sa nevyhnete.

Kedy: 9. decembra, 11:00 – 19:00

Zdroj: Dobrý trh

Zimný trh v ZOO nájdete v areáli zoologickej záhrady. Tešiť sa môžete na miestnych obyvateľov – zvieratká. Pripravený je aj zaujímavý program a možnosť kúpiť netradičné darčeky. Príďte si užiť predvianočnú atmosféru a prejdite sa zimnou zoologickou záhradou. Nenechajte si ujsť špeciálne komentované kŕmenia zvierat, zastavte sa v stánku s vianočnými darčekmi, inšpirujte sa v tvorivých dielničkách. Doprajte si pohodový deň a strávte s rodinou či priateľmi magické chvíle v nádhernom prostredí v spoločnosti vzácnych zvierat. Vstupné v cene lístku do ZOO.

Kedy: 9. decembra, 11:00 – 15:00

Zdroj: ZOO Bratislava

Na Vianočnom SAShe v Tržnici zažijete predvianočný čas plný krásy a nápadov. Ešte skôr než rozbalíte salónky zo stromčeka a oprášite obľúbenú kolekciu rozprávok, stretnite sa s predajcami v priateľskej atmosfére na obľúbenom trhu handmade, dizajnu a remesla. Šesťdňový sviatok rukodielnej tvorivosti nájdete v Tržnici Nivy. Prinesie priehrštia nápadov na darčeky či zútulnenie domova. Lokálni predajcovia prinesú kvalitnú módu pre deti i dospelých, originálnu bižutériu, prírodnú kozmetiku. Prezrieť a kúpiť si budete môcť štýlové doplnky do domácnosti, podnetné hračky i neodolateľné pochutiny. Vstup je zadarmo.

Kedy: 15. - 20. decembra, piatok – so: 10:00 – 20:00, nedeľa: 10:00 – 19:00, pondelok – utorok: 11:00 – 20:00, streda : 11:00 – 18:00

Zdroj: Bratislava Tourist Board

BRATISLAVSKÉ VIANOČNÉ TRADÍCIE

Vianočná električka je už roky jednou z vianočných tradícií v Bratislave. Môžete sa ňou len tak zadarmo previezť celým okruhom, alebo sa dopraviť na nábrežie. Aká bude tohtoročná výzdoba? Príďte sa pozrieť! Trasa začína na zastávke Jesenského a mapu okruhu nájdete tu.

Kedy: 6. decembra – 6. januára v 30-minútovom intervale

Advent na vyhliadkovej lodi počas plavby po Dunaji? A prečo nie? Adventná plavba je skvelá možnosť ako prežiť príjemný adventný večer pohľadmi na Bratislavu z nevšednej, perspektívy. Počas trojhodinového programu si pri tónoch živej hudby pochutíte na vynikajúcom trojchodovom menu. Okrem toho sa pokocháte romantickými pohľadmi na nábrežie Starého Mesta, Sad Janka Kráľa či Bratislavský hrad.

Kedy: 7. decembra, 18:15 – 21:30

Okrem toho si môžete vychutnať Slovenské Vianoce v podaní SĽUKu a to 20. decembra či čarovnú interaktívnu výstavu Malý princ v Pisztoryho paláci do 20. decembra.

Zdroj: Bratislava Tourist Board

HUDOBNÉ ADVENTNÉ ZÁŽITKY

Vianočné sviatky nie sú iba o nakupovaní, jedení a pití. Pre tých, ktorí hľadajú skôr duchovnú prípravu, sa v centre mesta konajú adventné koncerty, a to najmä v kostoloch. Miestne zbory a hudobné skupiny pripravujú pre toto obdobie jedinečné programy. Ak sa chcete dozvedieť viac o aktuálnej ponuke, zájdite aj do Turistického informačného centra.

Ak by ste chceli zažiť hudbu v dome pôvodnej prešporskej hudobníckej rodiny, je tu koncert hudby z obdobia korunovačnej Bratislavy v Dome Albrechtovcov.

Kedy: 17. decembra, 18:00

Vianoce v Bratislave prinesú do SND už desiaty ročník obľúbeného vianočného koncertu. Vypočuť si môžete operné árie, vianočné piesne a slovenské koledy v podaní špičkových slovenských operných spevákov a hudobných telies.

Kedy: 10. decembra

Zdroj: Vianoce v Bratislave

Už po štvrtý raz sa priestory Slovenského rozhlasu v predvianočnom období rozozvučia spevom najväčšieho spevokolu na Slovensku Bratislava spieva gospel. Na jeho začiatku stálo „nákazlivé“ odhodlanie amerického dirigenta Marka Chasea a unikátna myšlienka: každý rok vytvoriť nový komunitný zbor zložený z pestrej zmesi obyvateľov Bratislavy a jej okolia, ktorých na 10 týždňov spojí jedna vec: láska k spevu a chytľavej gospelovej hudbe. Odložte svoje starosti na jeden večer bokom a príďte načerpať na výnimočný adventný koncert vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Kedy: 10. decembra 16:30 a 19:00

Vianočné sviatky predstavujú obdobie, kedy sa snažíme nájsť si viac času na blízkych, na oddych, na to, čo nám prináša radosť a pokoj. Môžu nám ho priniesť nie nielen ticho, pohrúženie sa do samého seba, ale i pekné zážitky. Ktoré podujatie si vyberiete??

Tento výber podujatí pre vás pripravilo Bratislava Tourist Board, www.visitbratislava.com.

Zdroj: Bratislava Tourist Board

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

PR - sponzorovaný obsah
Páčil sa vám článok?