Tip na cyklovýlet: Prevezte sa z vinohradov na salaš

12.6.2022
Dolný Červený kríž, prístrešok

Zdroj: bsk.sk

Páčil sa vám článok?

Počas asi 3-hodinového výletu na cyklotrase uvidíte račianske vinohrady, salaš, svätojurské poklady aj krásne lesy pozdĺž Peknej cesty. Dĺžka trasy je cca 29 km, prevýšenie 700 m a doba výletu asi 3 hodiny aj so zastávkou na Bielom kríži. Povrch tvorí 90% asfalt a zvyšok poľná cesta, vhodné sú trekové či horské bicykle a náročnosť je stredná. Tento tip publikovala na webe bratislavská župa.

Aby ste sa nestratili, podrobný popis cyklotrasy Rača – Svätý Jur – Biely kríž – Pekná cesta – Rača popisujeme nižšie v článku. Z centra bratislavskej Rače od kruhového objazdu sa vyberiete miestnou komunikáciou smerom na Svätý Jur. V tomto úseku je trasa značená červeným cykloznačením ( cyklotrasa č. 048 – Vinohradnícka cyklotrasa). Prejdete okolo konečnej električiek a po asfaltovej ceste ďalej pokračujete severovýchodným smerom popod Malé Karpaty, zľava obídeme cez malý kopec križovatku diaľnice D4, a neskôr sa dostaneme k Pustému kostolíku s miestnou kalváriou a cykloodpočívadlom.

Od cykloodpočívadla sledujte pozorne cykloznačenie, ktoré trošku zložitejšie prevedie popod hlavnú cestu, o kúsok ďalej popod železnicu, takto sa dostanete až k Šúrskemu kanálu. Tu sa napojíte na modré cykloznačenie ( cyklotrasa č. 2002), ktoré budeme sledovať cez celé mestečko Svätý Jur, a potom aj v lese až po križovatku ciest pod Veľkým Javorníkom.

Určite sa oplatí zastaviť vo Svätom Jure, kde je možnosť vidieť viacero zaujímavých stavieb, počnúc mestskou radnicou, slnečnými hodinami na piaristickom kláštore, kúsok vyššie i Pálfiovský kaštieľ či pekný kostol v miestnej časti Neštich. Neďaleko v lese je aj známa zrúcanina hrady Biely Kameň.

Z mestečka Svätý Jur začnete stúpať po asfaltovej komunikáciu na hrebeň Malých Karpát, toto stúpanie nie je veľmi strmé, ale je pomerne dosť dlhé ( cca 6,5 km). Pred križovatkou pod Veľkým Javorníkom je napravo od cesty pekná pikniková lúka s prístreškom, ohniskom a pitnou studničkou. Na tejto križovatke opustíte modro značenú cyklotrasu a pokračujete neznačenou asfaltkou vľavo do mierneho kopca a cca po 2,7 km prídete na obľúbené výletné miesto Bratislavčanov – na Biely kríž. Biely kríž sa nachádza vo výške 500 m.n.m., je to križovatka turistických a cykloturistických trás. Je tu zrekonštruovaná horáreň, kde sa dá aj ubytovať, sú tu dva bufety s občerstvením, cykloodpočívadlo, lúka.
Z Bieleho kríža pokračujete ďalej pravou asfaltovou cestou, ktorá je značená červeným cykloznačením ( cyklotrasa č. 047 – Štefánikova cyklotrasa). Po nej sa spustíte dolu kopcom, neskôr miniete Dolný červený kríž ( s pekným veľkým dreveným prístreškom, ohniskami a neďalekou Zbojníckou studničkou), a cesta vás privedie na križovatku trás – Pekná cesta – Spariská. Tu, pri cyklosmerovníkoch a mape odbočíte doľava, a asfaltová cesta nás privedie po 1 km k horárni na Peknej ceste ( bufet, detské preliezky, prístrešky, ohniská… )

​Od horárne sa spustíte prudším zjazdom po ceste až prídete na okraj Rače. Tu pri ďalšom cyklosmerovníku zabočíme doľava a cez vinohrady po poľnej ceste sa dostaneme do starej Rače. Miestna komunikácia vás prevedie cez túto časť a popri oboch kostoloch sa dostanete späť na námestie A. Hlinku, kde ste aj výlet začali.

Zdroj: bsk.sk

​Vinohrady

Zdroj: bsk.sk

​Pustý kostolík, Svätý Jur

Zdroj: bsk.sk

​Cykloodpočívadlo so slnečnými hodinami

Zdroj: bsk.sk

​Kalvária pri Pustom kostolíku

Zdroj: bsk.sk

​Svätý Jur, kostol Neštich

Zdroj: bsk.sk

Cesta na Biely kríž

Zdroj:

​Salaš križovatka

Zdroj: bsk.sk

​Biely kríž, bufet u Kocmundu

Zdroj: bsk.sk

​Dolný Červený kríž, prístrešok

Zdroj: bsk.sk

​Horáreň Pekná cesta, bufet

Zdroj: bsk.sk

​mapa cyklotrasy

(nc)

Páčil sa vám článok?