Drevený Kaufland, aký sme tu ešte nemali: Európsky unikát vyrástol v Bratislave

20.9.2023
Páčil sa vám článok?

Jedinečnú drevenú predajňu Kauflandu, ktorá je prvou v Európe, nájdete v Záhorskej Bystrici. Má dve zelené strechy aj vegetačnú fasádu a jej ekologické riešenia šetria planétu. Poďte zažiť, ako drevo a množstvo zelene spravia z vašich nákupov výnimočný zážitok.

Zdroj: Kaufland

Extrémne výkyvy počasia či horúce letá, ktoré každý rok prekonávajú teplotné rekordy, prejavy klimatickej zmeny dnes vníma celý svet. A podľa údajov správy Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) hrozí, že  ak sa planéta oteplí o 2 stupne Celzia, silným  tepelným vlnám bude vystavených trikrát viac ľudí ako doteraz. Klimatická zmena je obrovskou výzvou aj pre obchodný reťazec,  preto si dal za cieľ stavať a modernizovať predajne tak, aby šetrili prírodné zdroje, a zároveň  využívali recyklované aj obnoviteľné materiály. Dôkaz, že sa mu to darí, dnes stojí v Záhorskej Bystrici. Zelený Kaufland budúcej generácie je unikátny prototyp predajne, ktorý bol postavený podľa zásad moderného a udržateľného stavebníctva a vyrástol práve na Slovensku.

„Nová predajňa v Záhorskej Bystrici je spomedzi prevádzok obchodného reťazca prvou a jedinou svojho druhu v strednej aj východnej Európe. Ide o pilotný projekt spoločnosti Kaufland a výnimočný je najmä v tom, že pri stavbe sa použilo drevo namiesto betónu,“ vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovenská republika. Konštrukciu predajne tvorí až 75 percent dreva*, pretože drevená stavba v porovnaní s bežnou železobetónovou budovou vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2** menej. Len pre predstavu, také množstvo CO2, do ovzdušia vypustí osobné auto pri najazdení  4,4 milióna kilometrov.

Zdroj: Kaufland

​Foto: Drevo je udržateľný stavebný materiál, ktorý šetrí prírodu, pri stavbe nového Kauflandu sa využilo namiesto betónu

Predajňa, ktorá šetrí prírodu

Z dreva  je postavená nosná konštrukcia strechy, časť fasády, pultová strecha, aj steny v zázemí zamestnancov. V  porovnaní s inými stavebnými materiálmi zanecháva nižšiu uhlíkovú stopu, pri výrobe stavebných dielov sa spotrebuje menej energie a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré zabezpečia aj úsporu energie pri vykurovaní. Zároveň sa stará o dobrú protihlukovú izoláciu, dokáže tlmiť stres a pozitívne ovplyvňuje psychickú pohodu.

Kaufland budúcej generácie je zelený aj preto, že na jeho streche sa okrem fotovoltických panelov nachádzajú aj dve menšie zelené strechy a na fasáde zase vegetačná stena  s rozlohou 160 metrov štvorcových. Tieto riešenia zachytávajú prachové nečistoty, zvyšujú vlhkosť vzduchu, či pomáhajú znižovať teplotu budovy a tým šetria energie. A aby sa návšteva predajne s veľkorysou plochou rozlohou 2517 metrov štvorcových stala pre všetkých pohodovým zážitkom, dvanásť svetlíkov zo strechy privádza do interiéru denné svetlo, pri ktorom sa vám bude komfortne nakupovať a zamestnancom príjemnejšie pracovať.

Zdroj: Kaufland

​Foto: Predajňa má aj dve zelené strechy, ktoré podporujú biodiverzitu a ozdravujú klímu

Všade samá zeleň

Aj okolie je naladené na zelenej vlne. Zeleň tu tvorí  viac ako 12 000 rastlín aj stromov, samozrejmosťou je lúka, 2  hmyzie domčeky, 5 vtáčích búdok a okrem 200 parkovacích miest tu nájdete 3 nabíjačky na elektromobily či box na bicykle, ktorými sa obchodný reťazec  snaží presadzovať opatrenia na ochranu životného prostredia a klímy. „Aj chodníky na parkovisku  sú navrhnuté podľa zásad  trvalej udržateľnosti, lebo  časť z nich tvorí retenčná a plastová zámková dlažba. Vznikla  v slovenskej chránenej dielni z recyklovaných PVC použitých káblov, ktoré by inak skončili na skládke odpadu,“ pokračuje Lucia Vargová. Ozaj, viete, na čo slúžia retenčné parkoviská? Chránia klímu tým, že spomaľujú odtok vody, pričom to v Záhorskej Bystrici dokáže zadržať až 800 m3 dažďovej vody.

BREEAM Excellent - dôkaz, že predajňa je udržateľná

Novootvorená predajňa, ktorá je v poradí 78. na Slovensku, má svoju výnimočnosť aj na papieri, pretože bola naprojektovaná v súlade s požiadavkami certifikačného systému BREEAM Excellent. Najrozšírenejší certifikačný systém na svete si pri stavbách všíma napríklad hospodárenie s vodou, energiami, odpadmi či materiálmi a presne definuje, aké kritériá musí spĺňať, aby sa budova mohla nazývať zelenou. Kaufland v Záhorskej Bystrici je prvou predajňou  maloobchodných reťazcov na Slovensku, ktorá sa bude môcť pýšiť týmto certifikátom.  Zoznam ekologických  riešení tu  však nekončí. Interiér osvetľujú úsporné LED svietidlá, no  prevádzka využíva aj odpadové teplo z komerčného chladiaceho systému a reverzibilné tepelné čerpadlo zabezpečuje vykurovanie či klimatizáciu. Aj preto o udržateľnosti tejto prevádzky nikto nemusí pochybovať. Predajňa, ktorú Kaufland v Záhorskej Bystrici postavil pre budúcnosť našich detí ako prvú v Európe,  je skutočne zelená. Prvých zákazníkov privíta od 21.septembra 2023, stane sa  obľúbeným miestom aj pre vaše nákupy? Lebo ten pocit, že nimi  prispievate aj k  ochrane planéty, stojí za to. 

*Zdroj: Kaufland SR v.o.s.: analýza použitia materiálu na strechu, strešné nosné prvky, obvodové steny a stĺpy. Bez zarátania vnútorných priečok
** Zdroj: SALVIS, s.r.o.:  analýza životného cyklu budovy po dobu 60 rokov  

Zdroj: Kaufland

​Foto: Fotovoltický systém na streche premieňa solárnu energiu na tú elektrickú

Zdroj: Kaufland

Foto: Zelený Kaufland pre budúce generácie, taká je nová predajňa v Záhorskej Bystrici

​_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

PR - sponzorovaný obsah
Páčil sa vám článok?