V Záhorskej Bystrici spúšťajú od pondelka zber kuchynského bioodpadu

14.3.2022
0

Zdroj: FB Záhorská Bystrica

Páčil sa vám článok?

V bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica spúšťa hlavné mesto v spolupráci s mestskou firmou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) zber kuchynského bioodpadu.

Zber bol už pilotne od októbra 2021 spustený v Lamači, do systému sa tento rok postupne zapoja aj ostatné bratislavské mestské časti.

V apríli sa kuchynský bioodpad začne zbierať v Karlovej Vsi a Dúbravke. Nádoby na zber sa majú v Karlovej Vsi distribuovať od pondelka, odpad z nich sa má začať odvážať od 4. apríla. V Dúbravke sa budú nádoby rozdávať od 5. apríla, prvý odvoz sa tam očakáva od 25. apríla.

"Nasledovať budú mestské časti Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Rača, Staré Mesto, Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Vajnory, Jarovce, Rusovce a Čunovo," spresnili z bratislavského magistrátu.

Všetky domácnosti dostanú bezplatne jeden desaťlitrový odvetrávací kuchynský košík, 150 kusov kompostovateľných vreciek na jeden rok a informačný leták. Obyvatelia rodinných domov dostanú aj 20-litrovú hnedú zbernú nádobu označenú nálepkou "kuchynský biologicky rozložiteľný odpad".

Obyvatelia bytoviek budú naplnené vrecká vhadzovať do 120- alebo 240-litrovej hnedej zbernej nádoby umiestnenej v blízkosti bytového domu na mieste kontajnerového stojiska. Mesto a OLO odporúčajú obyvateľom začať zbierať kuchynský odpad jeden týždeň pred prvým zberom.

Bratislava má povinnosť zabezpečiť pre svojich obyvateľov triedený zber kuchynského biologického odpadu od 1. januára 2023. Znížiť, ideálne odstrániť, sa tak má tento druh odpadu zo zmesového komunálneho odpadu.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie