Na Hlavné námestie sa vráti Francúzsky deň: Čaká vás koncert i obľúbené trhy

5.7.2024
0
Francúzsky deň

Zdroj: Francúzsky inštitút

Páčil sa vám článok?

Do srdca Bratislavy na Hlavné námestie sa presne o týždeň v piatok 12. júla vracia Francúzsky deň. Osláviť francúzsky štátny sviatok, pri príležitosti výročia Dobytia Bastily, tak už po dvanástykrát môžui obyvatelia a návštevníci Bratislavy. Vstup je voľný.

Ako nás  informovala Silvia Litva Polak z Francúzskeho inštitútu, na Hlavnom námestí sa návštevníci budú môcť poprechádzať po francúzskom trhu: dvadsiatka stánkov ponúkne od 14:00 občerstvenie vo forme lahodných dezertov, syrov či nápojov.

"Okrem francúzskych farieb a chutí si prídu na svoje aj milovníci francúzskeho jazyka, športu či kozmetiky. Len krok od Hlavného námestia budú vo Francúzskom inštitúte prebiehať kreatívne animácie pre deti a mládež a ateliér virtuálnej reality," uviedla Polak.

Pre návštevníkov sú pripravené ukážkové hodiny francúzštiny s lektormi Francúzskeho inštitútu.

O 17:30 bude slávnostný príhovor francúzskeho veľvyslanca na Slovensku Pascala Le Deunff, podujatie bude moderovať vo francúzštine a slovenčine herečka Lucia Hurajová.

Zdroj: Francúzsky inštitút

Bezplatný kultúrny program prinesie hudobné vystúpenia a koncerty. Vystúpi popová speváčka SARIA s kapelou, tanečná breakdancová skupina Breakfans a finalisti súťaže Spievam po francúzsky.

Záštitu nad podujatím prevzali primátor Matúš Vallo a starosta Starého Mesta Matej Vagač.

Francúzske veľvyslanectvo, Francúzsky inštitút na Slovensku a Francúzsko-slovenská obchodná komora oslavujú francúzsky štátny sviatok s obyvateľmi a návštevníkmi slovenského hlavného mesta za pomoci partnerov už id roku 2011.

Bastilu ako symbol starého režimu napadli a dobyli Parížania 14. júla 1789. Táto udalosť zaznamenala začiatok Veľkej francúzskej revolúcie (1789 – 1799), počas ktorej boli po prvý raz položené základy ľudských práv.

(ms)

Páčil sa vám článok?