Bratislavské fašiangy: Okrem pestrého programu sa môžete tešiť na typické fašiangové jedlo

5.2.2024
0

Zdroj: Adam Kováč

Páčil sa vám článok?

Detský sprievod, súťaž masiek, tanečné workshopy aj večerná fašiangová zábava. V sobotu 10. februára sa v priestoroch Starej tržnice, na Námestí Nežnej revolúcie a pred Zichyho palácom bude konať druhý ročník podujatia Bratislavské fašiangy.

Ako nás informovala PR špecialistka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska Barbora Lehocká, okrem pestrého programu pre malých i veľkých sa môžete tešiť na typické fašiangové jedlo - šišky. Do podujatia sa zapája aj bratislavská galéria, múzeum a zoo.

Obdobie fašiangov sa začína deň po sviatku Troch kráľov a vymedzuje ho pohyblivý utorok pred Popolcovou stredou. Typické sú sprievody, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít či smažených šišiek a občas aj voľnejšie mravy. Fašiangové hostiny či sprievody sa v mestách konali rovnako ako na vidieku – organizovali ich najmä rôzne remeselnícke cechy.

„Teším sa, že sa nám v spolupráci s BKIS a partnermi opäť podarilo pripraviť Bratislavské fašiangy, podujatie, ktoré rozveselí naše mesto fašiangovými aktivitami. Chýbať nebude tradičný pouličný sprievod masiek ani ochutnávka výborných fašiangových šišiek. Okrem toho pre všetkých, malých aj veľkých, je pripravené množstvo ďalších sprievodných aktivít, či už v Starej tržnici, mestskej galérii, múzeu a tiež v našej zoo. Som presvedčený, že spoločne naplníme odkaz fašiangov. Nech je to čas zábavy, radosti a veselosti. A verím, že v tejto skvelej tradícii, ktorá je pripomenutím starých zvykov, ale tiež oslavou rozmanitosti a spájaním komunít, budeme pokračovať,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Zdroj: Adam Kováč

Bratislavské fašiangy. 

Druhý ročník Bratislavských fašiangov organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) v spolupráci s Hlavným mestom SR, mestskou časťou Staré Mesto, Galériou mesta Bratislavy, Múzeom mesta Bratislavy a ZOO Bratislava. Partnermi podujatia sú Stará tržnica, RC Prešporkovo, SĽUK a edelia.sk.

Fašiangový program pre deti i dospelých

Od 9:30 do 15:00 bude program Bratislavských fašiangov patriť najmä deťom. Na Námestí Nežnej revolúcie vystúpi dychová hudba Spojár, SĽUK predstaví tradičné fašiangové masky a Sylvia Ciulisová priblíži fašiangové zvyky. Najmenší účastníci sa môžu tešiť aj na tvorivé dielne na výrobu masiek, zapletanie vrkočov, maľovanie na tvár, diskotéku, divadielko i koncert detskej kapely. Staromestský fašiangový sprievod s RC Prešporkovo pôjde o 10:00 od Zichyho paláca cez Ventúrsku ulicu, Hviezdoslavovo, Hlavné a Primaciálne námestie pred Starú tržnicu, kde deti čaká tanečný workshop, prehliadka a vyhodnotenie detských masiek. Na Námestí Nežnej revolúcie ich tiež poteší drevený kolotoč.

Zdroj: Lucia Benediková

Nebudú chýbať ani šišky 

Večerná fašiangová zábava v interiéri Starej tržnice potrvá od 19:00 do polnoci. Zahrajú DJi RAYLAB, God Save The Vinyl!, Maikl Knight a Yanko Král. Dospelých účastníkov čaká aj tanečný workshop ľudového tanca s folklórnym súborom Živel, škola tanca s Lacim Strikeom a súťaž masiek.

Sprievodný program v mestskej galérii, múzeu aj zoo

Na fašiangový program pozýva aj Galéria mesta Bratislavy. V Mirbachovom paláci je v sobotu od 15:00 do 17:00 pripravený program Rodinné fašiangy: Zamaskujte sa do umenia. Program je určený deťom od 6 do 11 rokov, pripravovať budú masky inšpirované barokovým odievaním. Múzeum mesta Bratislavy organizuje lektorskú prednášku s názvom Mikro: Plesy, bály a fašiangy so začiatkom o 15:00 v Starej radnici. A na fašiangový sprievod pozýva aj ZOO Bratislava. Od 10:00 do 13:00 vás čaká sprievodný program s areálovou hrou, komentované kŕmenie novej vlčej svorky, fašiangové šišky a langoše.

(ms)

Páčil sa vám článok?