V uliciach Starého Mesta možno stretnete v týchto dňoch generála Štefánika

13.1.2020
0

Zdroj: Wikipedia

Páčil sa vám článok?

Na Rybnom námestí v blízkosti Mosta SNP, alebo na Kapitulskej ulici môžete v najbližších dňoch stretnúť Milana Rastislava Štefánika. Tieto filmármi obľúbené lokality Starého Mesta totiž až do 16. januára poslúžia ako kulisy pri nakrúcaní celovečerného filmu Generál.

Film o Štefánikovi sa začal nakrúcať v júli 2018. Režisérom a spoluatorom scenára - napísal ho s Marianou Čengel Solčanskou (Únos) - je francúzsky režisér Jérome Cornuau (Tigrova brigáda, Chic!).  V hlavnej postave sa predstaví herec Milan Ondrík. 

„Štefánik predstavuje úžasné prepojenie medzi Slovenskom, Československom, Francúzskom a Európou. Jeho osud je nesmierne zaujímavý, pretože sa pohyboval v prostredí formovania dnešnej Európy,“ povedal pre TASR pri príležitosti prvej klapky Cornuau. Film chce zachytiť dramatickú dobu, ale aj psychológiu veľkej osobnosti v osudových dejinných zlomoch. „Aj výtvarne pôjde o spojenie realistického pohľadu a istej štylizácie doby prelomu 19. a 20. storočia,“ dodal.

Zdroj: TASR

„Veľa ľudí vníma Štefánika cez jednu fotku v generálskej čapici. Ale Štefánik bol mnohostranná a provokatívna osobnosť, ktorej príbeh sa ani nezmestí do jedného filmu,“ uviedol Milan Ondrík. So Štefánikom ho vraj spája aj to, že aj on pochádza z dediny a bol šiestym dieťaťom v rodine. „Pevne verím, že sa nám s režisérom podarí čo najvernejšie predstaviť jeho život, ale tak, aby to bolo čo najautentickejšie. A budem rád, ak bude Milan Ondrík uveriteľný Milan Štefánik."

Film Generál vzniká s podporou Audiovizuálneho fondu, RTVS a ďalších partnerov. Okrem celovečernej filmovej podoby vznikne aj rozšírený trojdielny televízny seriál. Film produkčne zastrešuje spoločnosť JMB film.

Premiéra filmu sa viackrát posúvala, objavili sa dokonca pochybnosti o tom, že bude dokončený a tiež podozrenia zo subvenčného podvodu pri čerpaní dotácie z AF - tvorcovia však akékoľvek manipulácie rázne popreli. Podľa posledných informácií by sa mal film dostať do kín v novembri 2020.  

(TASR, maca) 

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.