Vo štvrtok sa bude robiť v Starom Meste plošný monitoring ľudí bez domova

18.9.2019
Bezdomovci na Kamennom námestí

Zdroj: lb

Páčil sa vám článok?

Mimovládne organizácie, dobrovoľníci, ľudia z komunít, pozorovatelia z Veľkej Británie vo štvrtok 19. septembra 2019 obsadia ulice Starého Mesta Bratislava, aby zistili, koľko ľudí žije na ulici a aké sú ich potreby a ciele.

Aktivita prebieha pod záštitou starostky MČ Staré Mesto Ing. arch. Zuzany Aufrichtovej. Aktivita je organizovaná OZ STOPA Slovensko a OZ PRIMA v rámci medzinárodnej kampane európskych miest The European End Street Homelessness Campaign pod lokálnym názvom Invisible Visibility ("Neviditeľná viditeľnosť").

"Pracujeme v uliciach, s ľuďmi, ktorých každý obchádza akoby boli neviditeľní, ale ich prítomnosť v uliciach narastá a situácia sa nezlepšuje. Je mnoho teórii, ktoré sú prezentované verejnosti, avšak či sú reálnou odozvou na potreby ľudí žijúcich na ulici, je neznáme. OZ STOPA sa snaží touto aktivitou na túto otázku nájsť odpoveď a v spolupráci s mestskou časťou a samosprávnym krajom nachádzať riešenia. Je nevyhnutné prejsť od teórii k praxi a opustiť akademické diskusie. Cieľom je ukončiť bezdomovectvo tých, ktorí ho ukončiť chcú a to od stola nedokážeme. Realita našej práce je aktuálne v uliciach,." povedal Mgr. Pavol Sabela z OZ STOPA.

Všetky mestá v Európskej kampani ukončovania pouličného bezdomovectva musia prekonávať mnohé výzvy, ale výzva pre Bratislavu je výrazná. Bez právnej definície bezdomovectva - ľudia bez domova jednoducho „neexistujú" - to znamená, že v oblasti prevencie a podpory sú vážne nedostatky.

„Počas tohto týždňa budeme v Bratislave podporovať OZ STOPA a dobrovoľníkov. Dúfame, že ich dôležitá práca poskytne hybnú silu potrebnú na zmenu politiky a poskytne ľuďom bez domova podporu a služby, ktoré tak naliehavo potrebujú," vyjadril sa Louse Winterburn z organizácie Head of the European End Street Homelessness Campaign at World Habitat.

Záver štvrtkovej aktivity bude spojený s verejnou diskusiou odborníkov z rôznych oblastí, ktorá sa uskutoční v čase od 17:30 do 19:00 v Parku na Svoradovej ulici. 

(ts)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.