Toto sa vám bude páčiť: Staromestské ulice oddnes odhaľujú svoje dejiny na unikátnej „živej“ mape

4.4.2019
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Oficiálna stránka Starého Mesta ponúka oddnes novú službu. V sekcii GISPLAN pribudla špeciálna funkcionalita – historická interaktívna mapa centrálnej mestskej štvrte. Obyvatelia sa z nej dozvedia podrobné informácie o dejinách staromestských ulíc a budov.

Na „živej“ historickej mape pracuje mestská časť spolu s tímom z Univerzity Komenského (UK) už niekoľko mesiacov. Pre verejnosť sa spustila presne v deň 74. výročia oslobodenia Bratislavy – 4. apríla 2019. Históriu ulíc na mape si môžete pozrieť tu: GISPLAN.

Aktuálna verzia pokrýva zatiaľ údaje o vývoji 230 staromestských ulíc a 33 objektov. Portfólio by sa malo naďalej rozširovať.

Zdroj: GISPLAN

​GISPLAN História je súčasťou unikátneho európskeho projektu Time Machine, na ktorom sa Univerzita Komenského podieľa ako jediná slovenská vysoká škola.

Užitočná aj poučná

V rámci UK je garantom projektu historik Juraj Šedivý z Katedry archívnictva a pomocných vied historických. Šedivý inicioval a vedie projekt Historický atlas miest Slovenska a pamäťový portál pre dejiny Bratislavy www.PamMap.sk.

„Univerzita Komenského spolu s mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto - ako s jedinou komunálnou inštitúciou - vytvorilo špeciálnu vrstvu v rámci miestneho GIS (geografického informačného systému),“ vysvetľuje.

„Obyvatelia v mape nájdu pomerne detailné informácie o vývoji viac než polovice ulíc mestskej časti a niekoľkých desiatok konkrétnych pamiatok,“ upresnil Šedivý. Ako dodáva, „aplikácie ako virtuálne prechádzky po digitálne zrekonštruovaných mestách majú pritiahnuť turistov a majú byť súčasťou modelovania vývoja urbánnych priestorov (smart cities)“.

Obyvatelia môžu pomôcť

Vďaka prepojeniu GIS-vrstvy História mestskej časti s pamäťovým portálom www.PamMap.sk môžu na vytváraní "mestskej pamäte" aktívne spolupracovať aj obyvatelia mestskej časti. „Budeme radi, ak nám poskytnú historické fotografie, pohľadnice, dokumenty a podobne,“ hovorí Juraj Šedivý. „Po zdigitalizovaná na univerzite, ich potom, samozrejme, vrátime majiteľom. Zároveň však budú uložené na spoločnom pamäťovom portáli - aby sa zachovali informácie o uliciach, pamiatkach ale aj obyvateľoch Bratislavy-Starého Mesta,“ uzavrel Juraj Šedivý.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.