• Staré Mesto
  • 25.12.2018 20:00

FOTO: Čo naň poviete? V Starom Meste pribudlo nové námestie

0 0
Pohľad na Námestie Mateja Korvína
Zdroj: MÚ Staré Mesto

Mestská časť Staré Mesto má oficiálne nové námestie. Rozprestiera sa medzi ulicami Mýtna a Radlinského, nazvané je podľa legendárneho uhorského panovníka Mateja Korvína. Názov námestia schválili staromestskí poslanci už minulý rok.

Ako informoval miestny úrad, Námestie Mateja Korvína vzniklo vybudovaním nového moderného komplexu administratívnych a obytných budov. Z južnej strany ho ohraničuje Radlinského ulica, zvyšok je obklopený novopostavenými budovami. Nájdete tu kaviarne, lavičky, zeleň, k dispozícii je dokonca nabíjacia stanica pre elektromobily. 

"Pomenovať námestie podľa Mateja Korvína bolo logickým a jednoznačným rozhodnutím. Panovník, ku ktorému sa viaže množstvo viac či menej pravdivých legiend, vládol Uhorsku v rokoch 1458 až 1490 a počas jeho panovania zažila krajina veľký rozmach. Značnú pozornosť venoval aj rozvoju kultúry a vzdelanosti. Bol to práve on, kto v roku 1465 založil na území dnešnej Bratislavy univerzitu Academia Istropolitana," vysvetlil pomenovanie námestia miestny úrad.

FOTOGALÉRIA:

Námestie Mateja Korvína

​Matej Korvín zomrel ako 47-ročný naozaj kurióznym spôsobom. Skonal na následky mŕtvice po tom, ako sa rozčúlil, lebo mu služobníctvo prinieslo neumyté figy.

(ms, ts)

Na sociálnej sieti sa tento týždeň objavila krásna farebná fotografia na bývalé Mierové námestie (v roku 1991 premenovanom na Hodžovo), ktorá pochádza z prvej polovice 70-tych rokov, keď ešte chodili cez námestie električky po Štefánikovej smerom na Hlavnú stanicu. Námestie je plné starých budov a zelene, ktorá vtedy dominovala aj priestranstvu pred súčasným Prezidentským palácom. Vtedy však ešte nestála napríklad Fontána mieru...

Hlavné mesto v prvých mesiacoch budúceho roka vyhlási architektonickú súťaž o budúcej podobe Kamenného námestia a Námestia SNP v Bratislave. Magistrát chce zároveň pokračovať v rýchlych a nenákladných zmenách, aby eliminoval "anarchiu", ktorá podľa bratislavského primátora Matúša Valla vládne v tomto priestore centra mesta.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.