Bratislava sa rozrastá: Jeden z developerov plánuje postaviť v hlavnom meste šesť nových rezidenčných projektov s 1500 bytmi

9.11.2023
0

Zdroj: Immocap

Páčil sa vám článok?

V horizonte nasledujúcich desiatich rokov pravdepodobne pribudne v Bratislave šesť nových rezidenčných projektov od jedného developera. Nachádzať sa budú v Starom Meste, Novom Meste a Ružinove. Celkovo pôjde o 1500 bytov.

Ako nás v mene developera informovala Gabriela Račková z SKPR Strategies, spoločnosť Immocap prichádza s novým konceptom bývania, do ktorého chce pretaviť novátorský prístup k tvorbe bývania a dlhoročnú expertízu na energeticky efektívnu výstavbu. V pláne má postaviť šesť nových projektov v troch mestských častiach Bratislavy. Na trhu s bývaním v hlavnom meste tak má pribudnúť v horizonte nasledujúcich desiatich rokov až 1500 bytov.

„Vnímame vývoj na rezidenčnom trhu a vidíme dopyt po kvalitných, energeticky efektívnych priestoroch na bývanie. So skúsenosťami z kancelárskeho segmentu si prinášame odvahu a najmä expertízu, ktorú vieme priniesť aj do oblasti bývania. Bratislava potrebuje viac špičkových projektov aj v rezidenčnom segmente, bývanie pre ľudí musí byť kvalitné, energeticky efektívne a dostupné čo najskôr. Naším cieľom je tvoriť živé miesta a sme presvedčení, že kvalitný, dobre nastavený projekt v správnej lokalite a s pridanou hodnotou pre klienta, uspeje v akejkoľvek situácii na trhu,“ približuje CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko.

Immocap pôsobí na slovenskom developerskom trhu 27 rokov, pričom sa sústreďoval najmä na Bratislavu. Donedávna to bolo najmä komerčné projekty.

„Úspech, ktorý sme dosiahli na trhu s komerčnými nehnuteľnosťami, chceme teraz preniesť aj do oblasti bývania. Živé miesta sa musia skladať z viacerých, navzájom sa dopĺňajúcich funkcií. Predstavme si miesta, kde sa v správnom pomere stretáva bývanie, voľný čas, práca, kultúra. To všetko v rámci moderného verejného priestoru, navyše v inovatívnom, energeticky efektívnom prevedení, ktoré ľuďom šetrí peniaze,“ dopĺňa Šramko.

Práve oblasť energetickej efektívnosti považuje spoločnosť za svoju silnú stránku. Viaceré z plánovaných nových projektov už majú spĺňať atribúty ESG (Spoločenské, environmentálne a sociálne riadenie firiem). 

„Chceme prinášať nielen inovatívne budovy s inšpiratívnym dizajnom, ale trvalo udržateľné projekty, ktoré sú technologicky efektívne, s nízkou uhlíkovou stopou v prevádzke. V udržateľnosti vidíme budúcnosť developmentu a je to aj naša zodpovednosť ako firmy,“ vysvetľuje Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap.

Aké nové projekty teda v Bratislave vyrastú?  Prvým, ktorý ľudia už možno poznajú, je Kvarter na Jégého ulici. Na šiestich podlažiach ponúkne 92 bytov a ráta aj s 102 parkovacími miestami. Autorom architektúry v jednoduchom severskom štýle je Čechvala Architects.

Ďalším je rezidenčný projekt Millhaus, ktorý vzniká na Mlynských nivách a je už v štádiu realizácie, pričom začal už aj s prvými fázami predaja. Do zóny, ktorá dlhodobo fungovala predovšetkým ako biznisová časť Bratislavy, chce priniesť okrem bytov aj verejné priestory a zeleň. Plány developera na bulvári Mlynské nivy sú v súlade so stratégiou Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorú nedávno predstavil verejnosti. Známy je aj projekt nového Istropolis. Nedávno developer ppredstavil podobu tretieho rezidenčného projektu na Bottovej, ktorý vznikne v symbióze s niekdajšou Design factory v downtowne a okrem bývania, služieb a verejných priestorov má priniesť aj kultúrny stánok dostupný pre všetkých. Ďalšími projektmiv príprave sú Záhradnícka a The Mill II.


Nové rezidenčné projekty:

Kvarter
Kvarter na Jégého ulici sľubuje dizajnové bývanie a energetickú efektívnosť, ktorú dosiahne vďaka tepelným čerpadlám, systému TABS - stropnému vykurovaniu a chladeniu a externému tieneniu.
• Na 6. podlažiach ponúkne 92 bytov a ráta aj so 102 parkovacími miestami.
• Autorom architektúry v jednoduchom severskom štýle je Čechvala Architects.
• Projekt je vo fáze realizácie a v prvej fáze predaja.
• Plánované dokončenie v r. 2025/2026.

Zdroj: Immocap

Kvarter vizualizácia.

Zdroj: Immocap

Kvarter vizualizácia.

Millhaus
Rezidenčný projekt Millhaus vyrastie na Mlynských nivách
• Na 19. podlažiach prinesie 151 bytových a apartmánových jednotiek, ktoré doplnia retailové a multifunkčné priestory v parteri. Rezidenti budú mať k dispozícii takmer 240 parkovacích miest na dvoch podzemných podlažiach. Súčasťou bude aj detské ihrisko a oddychové zóny v polootvorenom vnútrobloku.
• Dizajnom Millhaus nadväzuje na okolitú zástavbu, jeho autorom je architektonická kancelária Siebert + Talaš.
• Projekt je v realizácii a v prvej fáze predaja.
• Plánované dokončenie v r. 2026.

Zdroj: Immocap

Milllhaus - ​vizualizácia.


Rezidencia na Bottovej a centrála ZSE
Rezidenčná budova z dielne zahraničného ateliéru CHYBIK + KRISTOF, ktorý zvíťazil v medzinárodnej súťaži developera, vznikne na mieste bývalej zámočníckej dielne (známej aj ako Design factory) a doplní tak centrum Bratislavy.
• Rezidencia (aj na úvodnej vizualizácii článku) má tvoriť celok s revitalizovanou zámočníckou dielňou, ktorá zostane zachovaná aj pre verejnosť, čím má vzniknúť príjemné miesto pre trávenie voľného času domácich aj návštevníkov.
• Vynovený priestor bude plynulo prechádzať od ulice, cez interiér do priľahlého urbánneho lesa. Bezprostredné priestory dotvoria mikropriestory dopĺňajúce verejnú funkciu ako kaviarne, oddychové zákutia, rozšírenie galérie alebo amfiteáter.
• Rezidenčná časť budovy je zaujímavá kreatívnym natočením hmoty o 45 stupňov voči bývalej zámočníckej dielni, čím sa otvorí novým výhľadom na mesto a budúcim obyvateľom zároveň ponúka želané súkromie maximalizovaním priestorov medzi fasádami susedných objektov. Stupňovité usporiadanie vytvára veľké zelené terasy na strechách jednotlivých segmentov domu.
• Projekt je v štádiu prípravy.

Zdroj: Immocap

​Rezidencia Bottova - vizualizácia.

Na pozemku sa bude nachádzať aj nový administratívny projekt - technologicky unikátna stavba centrály ZSE.

ISTROPOLIS
Istropolis podľa developera predstavuje víziu novej mestskej štvrte, kde sa stretávajú priestory pre prácu a bývanie s kvalitnými verejnými priestranstvami a kultúrno-spoločenskou sálou. Život do územia prinavrátia tri nové námestia a parter s obchodmi, službami či gastro prevádzkami a kaviarňami. Rezidenčná časť je plánovaná najmä pre rodiny a mladých ľudí s charakterom komunitného bývania. Vnútroblokové ulice majú mať komornejší charakter a betónové plochy či parkoviská nahradí nízka a vzrastlá zeleň. Územie Istropolisu bude zóna bez áut.
• Projekt je v povoľovacom konaní.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?