Zaujímavý príbeh robotníckych domov na Trenčianskej: Architekt dostal ťažkú úlohu, ktorú zvládol za 13 dní

3.8.2021

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

Páčil sa vám článok?

V 30. rokoch 20. storočia bol v Bratislave nedostatok bývania pre rastúcu robotnícku triedu – tzv. sociálne bývanie. Najväčší dopyt bol po malometrážnych bytoch. Mladý architekt Emil Belluš v rekordnom čase 13 dní vypracoval návrh a základný projekt súboru obytných domov. Tie napokon v roku 1931 vznikli na Trenčianskej ulici a stoja dodnes...

"Zadaná úloha nebola jednoduchá. Architekt mal k dispozícii relatívne malý priestor vymedzený ulicami Trenčianska a Miletičova. Sem umiestnil 9 samostatne stojacich domov v podobe písmena H a dva osobitné v tvare písmena L, v ktorých bolo dokopy 260 bytov. ​Každý z týchto bytových domov je tvorený dvoma krídlami a v strede je komunikačné schodisko. Byty na poschodiach sú identické. Tvorené sú izbou, kuchyňou, predsieňou, komorou a WC. Kúpeľne boli situované do spoločných priestorov na chodbách," uvádza sa v knižnej publikácii Register architektúry, z ktorej citoval administrátor FB stránky Bratislava na starých fotografiách.

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

"Projekt na výstavbu domov, ktorý bol okamžite schválený a dostal stavebné povolenie. S výstavbou sa začalo v júni a už v decembri 1930 sa sťahovali prví obyvatelia. Aj keď celý proces projektu a výstavby bol naozaj urýchlený, práca ktorú odviedol achitekt Belluš a jeho spolupracovníci bola na najvyššej úrovni," uvádza sa ďalej na spomínanej FB stránke, kde sa k domom na Trenčianskej odohrala zaujímavá diskusia. Ľudí  zaujímalo predovšetkým to ako sú tieto byty dispozične riešené v súčasnosti, respektíve či majú ich obyvatelia ešte aj v súčasnosti spoločné kúpeľne na chodbe. Podľa jednej z diskutujúcich však už dávno nie. Väčšina obyvateľov si byty postupne prerobila tak, že kúpeľňu prerobili z komory, ktorá bola súčasťou bytov. "V jednom byte som videl miesto špajze komory sprchový kút a v druhom byte kúpeľňa bola na úkor kuchyne, od wecka o taký 1,5 m, tiež aj sprchový kút a zrkadlo, umývadlo... Super to vyzeralo na tej stene bola kuchynská linka a prietokový ohrievač na teplú vodu a takisto aj v sprche," napísal do diskusie Dušan Maron.

Zdroj: Google Maps

Táto časť ​Trenčianskej ulice patrí k relatívne pokojným lokalitám v rámci štvrte, v ktorej sa nachádza napríklad aj obľúbené trhovisko na Miletičovej.

(ars)

Páčil sa vám článok?