Ako bude predbežne vyzerať plošné testovanie v Ružinove? Otestovať sa budete môcť aj v drive-thru odberných miestach

27.10.2020
Starosta Ružinova Martin Chren

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Páčil sa vám článok?

V Ružinove žije oficiálne 84-tisíc obyvateľov, v skutočnosti ich však je aj viac ako 100-tisíc, nie všetci majú totiž prihlásený trvalý pobyt. Starostra Martin Chren priblížil, ako bude vyzerať celoplošné testovanie v tejto mestskej časti.

Starosta Chren informuje na svojej sociálnej sieti, že otázok od verejnosti, čo sa týka plošného testovania na COVID-19 je veľa, ale finálne bude mať ružinovská radnica všetko potvrdené až zajtra alebo v stredu. Vysvetlil, že testovacie miesta, totiž ešte podliehajú schváleniu armádou a RÚVZ a následne budú vejnosť o všetkom informovať.

Predbežne však niečo prezradil, s tým, že sa situácia mení z hodiny na hodinu a nič ešte nie je isté. 

Podľa slov starostu na plošné testovanie v Ružinove pripravili 70 odberných miest. Z toho 41 je v interiéroch, 7 navrhujeme drive-thru miest na otestovanie sa priamo z auta a zvyšok je exteriérových v stanoch.

"Miesta nebudú kopírovať volebné okrsky, lebo sa to nedá. Napríklad na ZŠ Nevädzova chodíte voliť do desiatich rôznych okrskov, no v tejto škole môžeme podľa stanovených pravidiel urobiť len 2 testovacie miesta na prízemí (každé musí totiž mať samostatný vchod a východ)," uvádza Chren s tým, že tri ďalšie preto plánujú zriadiť pred školou na bežeckom ováli v stanoch a dve ďalšie v neďalekých tenisových halách, a takto musia "improvizovať" všade.

Každý Ružinovčan sa môže prísť dať otestovať na ľubovoľné miesto na Slovensku. A teda aj na ľubovoľné miesto v Ružinove. Počas testovacích dní bude ružinovská samospráva na svojom webe a cez sociálnu sieť  priebežne informovať o tom, ktoré miesta sú prázdnejšie, a naopak, ktorým sa vyhnúť, lebo je na nich aktuálne veľký nával.

O konečnom zozname miest bude ružinovská radnica informovať, akonáhle ho bude mať potvrdený od štátnych úradov. "Zoznam zverejníme na webe, na sociálnych sieťach, máme sponzorsky prisľúbených pár billboardov a ak bude treba, rozmiestnime pri frekventovaných chodníkoch aj malé tabuľky s adresami najbližších miest. Nedokážeme sa dostať všade, ale pripravíme letáčik so zoznamom všetkých miest a budeme mať na vás veľkú prosbu: ak budete môcť, vytlačte ho a vyveste vo svojom vchode, na svojej ulici," spresňuje plošné testovanie Chren.

Dodáva, že v okolí plánovaných drive-thru miest očakáva zvýšenú dopravnú zaťaženosť počas testovania. Drive-thru miesta samospráva plánuje zriadiť na veľkom parkovisku pri Štrkovci (pri lodenici), na parkovisku pri trhovisku Miletičova, pri miestnom úrade na Mierovej a v OC Styla na Zlatých pieskoch. Chren upozorňuje, že keďže je zákaz vychádzania a doprava v Bratislave je lepšia než bežne, aj tak sa Bratislavčania majú  počas testovacích dní týmto miestam vyhnúť.

Administratívnych pracovníkov sa v Ružinove prihlásilo dosť, stále však zháňajú ľudí do zálohy. Prihlásiť sa môžete mailom na testovanie2020@ruzinov.sk.

"Veľmi chcem oceniť spoluprácu so zástupcami ozbrojených síl, ktorí spoločne s mojimi kolegami z úradu koordinujú všetky prípravné práce a robia to v súčasnom informačnom chaose veľmi profesionálne, " povedal Chren a podotkol, že jeho osobná dôvera k armáde a polícii po tejto skúsenosti prudko stúpla.

"Zvládneme to, niekde možno s odretými ušami, lebo zorganizovať takúto akciu za pár dní je úžasný a herkulovský výkon a bez obrovského nasadenia mojich kolegýň a kolegov by sa nič nepodarilo," dodal Chren. Chren tvrdí, že samosprávy majú obrovské množstvo úloh, napríklad stany, značky, pásky, elektrinu a podobne štát ani armáda zabezpečiť nevedia. "Z vlastného rozpočtu zabezpečíme aj stravu, zrejme pre celé tímy, lebo si neviem predstaviť, že by sme dodali jedlo len našim dvom administrátorom a policajta či vojaka nechali o hlade, to nám srdce nedovolí, aj keď podľa pokynov by to tak malo byť," hovorí Chren.

Starosta dúfa, že štátne orgány zabezpečia všetko, čo je ich úlohou - najmä distribúciu testov a dostatok zdravotníkov na odbery.

(nc)

Páčil sa vám článok?