V Rusovciach vynovujú park. Kedy príde na rad kaštieľ?

15.12.2019
0

Zdroj: TASR - Dano Veselský

Páčil sa vám článok?

Kaštieľ v Rusovciach, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, chátra dlhé roky a dlho sa tiež hovorí o plánoch na jeho obnovu. Ak ste si v týchto dňoch všimli robotníkov v areáli, neznamená to, že sa už začalo s rekonštrukciou historického objektu.

V historickom rusoveckom parku aktuálne prebiehajú arboristické práce, ktoré sú súčasťou celkovej rekonštrukcie tejto národnej kultúrnej pamiatky (NKP). Ukončené majú byť do jedného roka, dovtedy sa dnu nik nepovolaný nedostane. „Žiaľ, vzhľadom na charakter prác a dodržiavanie bezpečnosti pri práci nie je vstup do areálu vrátane kaštieľa povolený,“ potvrdil pre Bratislavské noviny tlačový odbor Úradu vlády SR.

Ošetrenie stromov, potrebné orezy či výruby zabezpečuje víťaz verejného obstarávania, firma A.I.I. Technické služby pod dohľadom skúsených arboristov. Úrad vlády s ňou uzavrel kontrakt v sume 857-tisíc eur.

Arboristické práce majú pripraviť podklad pre ďalšie úpravy parku a záhrad do ich historickej podoby. „Cieľom rekonštrukcie je vrátiť priestoru prírodno-krajinársky charakter. Ponechať základný koncept – striedanie zatienených plôch so stromami s rozvoľnenými zatrávnenými, pričom pribudnú trvalkové záhony v zatienených častiach na oživenie priestoru a aj veľa okrasných cibuľovín. Historicky sa vraciame do obdobia Lónyayovcov. To je rok 1906 a trošku neskôr, takže zachováme terasové úpravy, terasovú, tzv. japonskú záhradu, vodnú vežu a podobne,“ informovala TASR autorka projektovej dokumentácie a krajinná architektka Tamara Reháčková.

Zdroj: TASR - Dano Veselský

​Na rekonštrukciu samotného kaštieľa si však ešte počkáme. „Práce zatiaľ prebiehajú iba v exteriéri, ide o už spomínané arboristické práce.  Úrad vlády SR čoskoro vypíše verejné obstarávanie na samotnú rekonštrukciu NKP Rusovce, teda aj budovy kaštieľa,“ vysvetlili nám na tlačovom odbore.

Zdroj: TASR - Dano Veselský

​Kaštieľ má po obnove slúžiť ako účelové zariadenie na najvyššej reprezentatívnej úrovni. V budove čeľadníka má byť aj sobášna sieň, na prízemí múzeum, komunitné centrum i reštaurácia. Pokiaľ ide o obnovený historický park, pre verejnosť bude prístupných 81 percent s rozlohou 16 hektárov.

Čo odhalil archeologický prieskum

Pri archeologickom prieskume v areáli NKP Rusovce sa našli základy pôvodného zbúraného kaštieľa, úlomky keramických nádob, ale aj kostry zvierat. Na snímke pôdorysy zahĺbených sídliskových objektov, datovanie: doba bronzová, doba rímska, novovek.

Výskum v roku 2018:

Zdroj: Úrad vlády

​Pohľad na časť skúmanej plochy v priestore nádvoria kaštieľa, odkryté pozostatky pôvodného kaštieľa – barokové pivnice pôvodného kaštieľa a jeho základové murivá.

(ac)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.