Tip na voľný čas: V Sade Janka Kráľa prebehne rekonštrukcia Bitky o Bratislavu z roku 1619

20.9.2023
0

Zdroj: Karol Srnec

Páčil sa vám článok?

Máte radi podujatia, ktoré vás prenesú do minulosti? V sobotu 30. 9. 2023 sa v Sade Janka Kráľa už po ôsmykrát uskutoční historický festival s názvom Bitka o Bratislavu 2023 - Prešporok 1619.

Hlavnou časťou programu bude rekonštrukcia vojenskej zrážky, ktorá sa odohrala neďaleko brán mesta a významne ovplyvnila dianie v regióne a v celom Uhorsku, ktoré bolo vtedy súčasťou habsburského mocnárstva. Viac nám prezradil Richard Zame zo skupiny historického šermu Banderium, ktorá podujatie organizuje.

Ako vždy sa môžete tešiť na historický vojenský tábor zo 17. storočia, ukážky dobového života, kuchyne, remesiel, ukážky regimentov, dobový sprievod cez Staré Mesto a samozrejme na Bitku o Bratislavu – rekonštrukciu barokovej vojenskej zrážky z roku 1619. K dispozícii budú aj stánky s rôznym občerstvením.

Program
10:00 Otvorenie festivalu

10:30 – 12:00 Strelnica z luku a kuše

11:30 – 11:45 Ukážky zbraní z obdobia tridsaťročnej vojny (v dobovom tábore)

12:00 – 12:15 Prezentácia dobového lekárskeho umenia (v dobovom tábore)

12:30 – 12:45 Ukážky zbraní z obdobia 30ročnej vojny (v dobovom tábore)

13:00 – 14:00 Dobový sprievod cez Staré Mesto

14:30 – 14:45 Prezentácia dobového lekárskeho umenia (v dobovom tábore)

15:00 Ukážky vojenských manévrov regimentu

15:20 Dobová hudba Barbar Bards

16:00 Úvodné výstrely z dela

16:10 Rekonštrukcia bitky o Bratislavu 1619 – hlavná časť programu

17:30 Dobová hudba Barbar Bards

19:00 Ukončenie festivalu

Akú udalosť nám podujatie priblíži?

Gabriel Bethlen, organizátor druhého povstania uhorských stavov proti katolíckym Habsburgovcom, v tom čase ovládal celé zvyšné Horné Uhorsko a v ceste na Viedeň mu stála už iba Bratislava. Po nerovnom boji presila Bethlenových mužov dobyla pozície cisárskych vojakov a ten víťazne vtiahol do Bratislavy, kde mu palatín Žigmund Forgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu.

Rok 1619 sa v Európe isto nedal označiť ako pokojný. V Holandsku pokračovala vojna proti nadvláde Španielska, na severe aj napriek prímeriu pretrvával konflikt medzi Švédskom a Poľsko-Litovskou úniou a v neďalekom Českom kráľovstve sa len pred rokom rozhorelo stavovské povstanie, ktoré napokon vyústilo až do ukrutnej tridsaťročnej vojny.
Aj v kráľovskom Uhorsku bolo toho roku rušno a rinčali tu zbrane. Proti vláde katolíckych Habsburgovcov sa už v druhom stavovskom povstaní vzoprelo sedmohradské knieža Gabriel Bethlen. Na konci augusta sa so svojou armádou vydal do Uhorska, kde sa tešil širokej podpore protestantskej šľachty, dlhodobo nespokojnej s absolutistickými snahami viedenského dvora. V krátkom čase sa Bethlen zmocnil Košíc a ďalších východoslovenských miest. Potom jeho ľahko ozbrojené, no rýchle oddiely smerovali ďalej na západ, kde sa zle platené posádky hradov a miest radšej vzdávali, než by mali početnej prevahe nepriateľa klásť zbytočný odpor.

FOTOGALÉRIA (atmosféra v roku 2021):

Tak sa stalo, že už 9. októbra sa po krátkom obliehaní vzdala aj Trnava a v ceste na Viedeň stálo Bethlenovi len hlavné mesto Uhorska – Bratislava, vtedajší Prešporok. Keďže väčšina cisárskych vojsk bola v tom čase viazaná na bojiskách v Česku, mesto chránila len menšia posádka s tromi delami, utáborená na Prešporskom predmestí.
Rýchlosť ľahkých Bethlenovych oddielov habsburské sily opäť prekvapila. Dňa 14. októbra Bethlen zaútočil na tábor cisárskeho oddielu a útokom z dvoch strán, využijúc početnú prevahu, ho napokon aj dobyl. Mešťania po tejto ukážke sily veru nemali chuť stavať sa na odpor, preto knieža bezprostredne po boji vtiahol do Prešporka, kde mu palatín Žigmund
Forgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu.

Organizátorom podujatia sú skupiny historického šermu Banderium a Manu Forti, ktoré sa dlhodobo venujú ako historickému šermu, tak aj rekonštrukcii dobového vojenstva tohto obdobia. Okrem nich sa akcie zúčastnia ďalšie združenia podobného zamerania nie len zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Talianska.

Projekt finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky. Podporu poskytla aj Bratislavská vodárenská spoločnosť, Bratislava Tourist Board, Craft Beer Musketeer, Energy rent a Jolly Joker, a.s.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?