FOTO Prípravy v plnom prúde: Bratislava bude na Tyršovom nábreží hostiť drahé parkúrové preteky

17.5.2022
parkúr podujatie Tyršák

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

Do Bratislavy sa po niekoľkých rokoch vráti vrcholné jazdecké podujatie DANUBE Equestrial Festival Bratislava 2022 a v rámci neho aj Pohár národov. Prestížne parkúrové preteky sa uskutočnia od 19. do 22. mája v prostredí na Tyršovom nábreží, kde už v týchto dňoch môžete vidieť nový areál.

Podujatie tak nadviaže na tradičnú Grand Prix Bratislava, ktorá sa dlhé roky konala v areáli Slávie. "Pohár národov sa vráti do Bratislavy po siedmich rokoch a takéto výnimočné podujatie po piatich, pretože pri 50. ročníku GP skončil Pohár národov a potom sme mali ešte dva samostatné Svetové poháre. Veľká výzva bola, keď ma oslovili, pretože ročne organizujem 20 podujatí. Som rád, že sme si túto výzvu udržali a neodstúpili sme od toho. Treba si uvedomiť, aká je situácia, či koronavírus, vojna a všetko, čo nás obklopuje. Mali sme veľmi veľa prekážok. Čakajú nás dva vrcholy. Piatkový Pohár národov je súťaž družstiev, v ktorej sa predstaví dokopy 11 tímov vrátane domáceho a bude sa bojovať o miestenky do semifinále tohto podujatia. Ďalším vrcholom bude nedeľná Grand Prix jednotlivcov, ktorá sa započítava do kvalifikácie MS," povedal riaditeľ podujatia Róbert Pál.

Organizátori sa rozhodli akciu oproti minulým rokom ešte zatraktívniť a preniesli ju do stredu mesta. Na Tyršovom nábreží tak vzniká úplne nový areál. Okrem samotného jazdeckého areálu, na ktorý je potreba až 1300 ton kvalitného piesku, musia vystavali boxy na ustajnenie a starostlivosť pre 350 koní, tribúnu pre divákov a aj miesto na sprievodné podujatia. Rozpočet sa vyšplhá približne na 800.000 eur, väčšinu zhltnú prize money a príprava pretekárskeho podkladu. "Každý rok chceme na Slovensko priniesť v rámci športu niečo nové a zaujímavé. Minulý rok to bol L'Etape Slovakia by Tour de France. Myšlienkou bola realizácia na netradičnom mieste. Prvým miestom, ktoré nám pri sedení napadlo, bolo Tyršovo nábrežie. Toto podujatie je celosvetovo vždy na netradičných miestach. My sme si vybrali tento priestor, pretože si myslíme, že pre Bratislavu a Slovensko to môže byť reprezentatívne," povedal prezident podujatia Peter Pukalovič.

Zdroj: Matúš Husár

Zdroj: Matus Husár

Zdroj: Matúš Husár

Zdroj: Matúš Husár

​Príprava na podujatie začala približne pred dvoma týždňami

Míting bude druhý v seriáli Pohára národov v rámci centrálneho regiónu. V bratislavskej kvalifikácii sa hrá o päť miesteniek do semifinále (30. júna - 3. júla, Budapešť). "Teším sa z toho, že sa do Bratislavy vrátila dlhoročná tradícia parkúrového skákania a naskytla sa tak prítomným divákom príležitosť ´nasiaknuť´ atmosférou a energiou tohto výnimočného zážitku," uviedol čestný prezident podujatia Andrej Glatz.

Zdroj: Matúš Husár

Zdroj: Matus Husár

Zdroj: Matúš Husár

Zdroj: Matúš Husár

​Na výstavbu jazdeckého areálu bolo potrebné naviezť 1300 ton piesku

Organizátori by chceli pokračovať v dlhoročnej tradícii organizácie prestížnych jazdeckých podujatí v hlavnom meste aj v ďalších rokoch a posunúť ju ešte na vyššiu úroveň. "Teraz ide o trojhviezdičkové podujatie, ktoré určuje výšku prekážok. K Poháru národov preto pristupujeme s väčšou zodpovednosťou, pretože parkúr je technicky náročný. Všetky prvky trate schvaľuje Medzinárodná jazdecká federácia, aby boli splnené určité kritériá a parametre. Toto podujatie patrí aj do Európskej ligy, v ktorej Slovensko súťaží," povedala šéfka skokovej komisie Slovenskej jazdeckej federácie a bývalá reprezentantka SR Monika Gonos Noskovičová.
Zdroj: Matúš Husár

Zdroj: Matúš Husár

Boxy na ustajnenie a starostlivosť pre 350 koní

Organizátori pripravili pre návštevníkov aj množstvo sprievodných podujatí. Podľa slov organizátorov je nachystaná EXPO výstava, food zóna, možnosť vyskúšať si jazdu na koni a rôzne ďalšie činnosti spojené s týmto športom. Vstup na podujatie je zdarma.

(tasr,nc)

Páčil sa vám článok?