„Nie každý nás prijal,“ hovoria plavčíci z Draždiaka

11.7.2021
0

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Kto volá na vodných záchranárov na Draždiaku mestskú políciu? Aj ľudia, ktorí majú „len“ pocit, že im obsadili „ich“ miesto na ležanie. „Posuňte sa ďalej... Zaberáte veľa miesta... A ste tu vôbec oprávnene?“ pochybujú. Toto sa už roky nemení. „Nie každý nás prijal,“ konštatuje Tomáš Rácz, predseda Spolku ochrancov vody OCTOPUS. „Paradoxne, keď vznikne problém, ktorý ani nemáme v kompetencii riešiť, každý uteká najskôr za nami.“

Mobilný červený stan, na ktorý plavčíkom poskytla dotáciu mestská časť, možno týchto ľudí presvedčí, že stanovisko vodnej záchrannej služby je oficiálne odobrené, chlapci sa len nehrajú na záchranárov a na Draždiaku ľuďom pomáhajú, nie im zavadzajú.

Stále v provizórnych podmienkach

Draždiak býva v lete plný. A toto špecifické leto po pandémii, keď budú mnohí z nás dovolenkovať doma, ich bude zrejme ešte viac. Keď sa pôjdete kúpať, je dobré myslieť na to, že dvaja plavčíci, ktorých pri stožiari vysokého napätia, zo strany Antolskej, nájdete až do 31. augusta denne od 10h do 19h, nedokážu ustrážiť celé jazero. To by ich muselo byť aspoň desať. Súčasná realita je teda taká, že keby sa niekto topil pri protiľahlej reštaurácii, trvalo by plavčíkom niekoľko minút, než by tam dorazili.

Minulý rok tu zachránili troch topiacich sa. Záchrana pred utopením je však tá najextrémnejšia forma služby, ktorú poskytujú. Väčšinou ošetrujú rezné poranenia zapríčinené prevažne ulitníkmi a ostrými kameňmi alebo drobným odpadom, ako sú háčiky od rybárov. Avšak tým, že sú tu celý deň k dispozícii, ľudia sa na nich obracajú aj s takými požiadavkami o riešenie ako: „Nedovoľte tým deckám umývať si bicykel v jazere! Nech nehádžu kamene do labutí! Ukradli mi veci z deky, pomôžte... Vo vode pláva smetná nádoba, ktorú tam niekto odhodil, vytiahnite ju... alebo Našli sme tu odhodené injekčné striekačky, zavolajte niekoho, nech ich uprace...“

FOTOGALÉRIA:

​Plavčíci riešia aj psov vo vode alebo ľudí bez domova, ak si na Draždiaku perú veci, vyháňajú z vody opitých, odporučia matke, aby nebrala dieťa do stredu jazera len na čínskej nafukovačke... Mnoho z týchto situácií je konfliktných, začínajú nadávkami, vyhrážkami, končia volaním polície. Tomáš Rácz mal minulý rok občas dojem, že s mestskými policajtmi komunikuje každý deň. „Práca s ľuďmi je z roka na rok ťažšia,“ konštatuje predseda spolku, ktorý na Draždiaku vykonáva záchrannú službu už dvanásty rok. Tento rok na ňu mestská časť vyčlenila sumu 15-tisíc eur. Nemusela. Draždiak nie je oficiálne kúpalisko, mohli argumentovať a podobne, ako to urobilo Nové Mesto na Kuchajde, záchranárov z dôvodu šetrenia „obetovať“. Namiesto toho im po minuloročnom príspevku na automatický externý defibrilátor, poskytli tento rok dotáciu opäť, a to na mobilný prístrešok. „Snáď už bude pre návštevníkov signálom, že toto je naše oficiálne stanovisko,“ hovorí Tomáš Rácz a vysvetlí, že ľuďom zvykne prekážať aj ich zaparkované auto. „Ak sa niekomu niečo stane, musíme byť schopní zabezpečiť aj prípadný prevoz do nemocnice.“ Okrem toho, tým, že nemajú miesto, kde by mohli na noc odložiť čln, potápačský výstroj či zdravotnú výbavu, musia ich denne dovážať, večer zbaliť a za odviezť, a tak dokola. Stále viac-menej provizórne podmienky. Ešte aj na vykonaní toaletných potrieb sa musia dohadovať s bufetármi. Po výstavbe Južnej pláže na Draždiaku by to už mohlo byť inak. Tam developer sľubuje aj zázemie pre plavčíkov. Na to si však ešte počkáme.

Prečo sa pred letom nečistil Draždiak a Chorvátsky kanál?

Rok čo rok vyťahovali potápači pri jarnom upratovaní jazera, často aj bizarný odpad – koše, fúrik či dopravné značky. Najčastejšie to však boli nebezpečné drobnosti – črepiny, stavebné zvyšky obrastené ulitníkmi, rybárske náčinie, silóny či háčiky. Tento rok sa však čistenie Draždiaka nekonalo. Dôvod?

„Tento rok nás mestská časť neoslovila,“ reagoval na našu otázku Tomáš Rácz s tým, že služba stála 1500 eur a dôvodom je zrejme šetrenie. „Tradičné čistenie Chorvátskeho ramena a Draždiaka sa presúva na neskoršie mesiace z dôvodu vyhlásenia procesu verejného obstarávania na dodávateľa, ktorý ešte nie je ukončený,“ zdôvodnila hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. „Čistenie tunajších vôd sa však bude realizovať ešte tento rok. Mestská časť v spolupráci s vybraným dodávateľom bude prioritne realizovať čistenie Draždiaka.“ Tak dúfajme, že odklad nebude mať vplyv na množstvo drobných či väčších poranení.


Pri jazere pribudnú koše na triedený odpad

Vďaka dotácii od župy v hodnote 4500 eur Petržalka osadí na Draždiaku 8 košov na triedený odpad, dva normálne cyklostojany a jeden servisný a tri mobilné kabínky na prezliekanie.
Osadené budú v plážových častiach, pri cyklochodníku, pri škole a v blízkosti bufetu od Antolskej. Koše na triedený zber na týchto miestach logiku majú, keďže väčšina tu vyprodukovaného odpadu tvoria aj vďaka prítomným bufetom jednorazové plasty či plechovky.

Sú z odolného materiálu, aby odolali vandalom. Uvidíme, akú životnosť bude mať servisný cyklostojan s náradím a pumpou, ktorý umožní cyklistom dofúkať pneumatiky, opraviť defekt, uvoľnený pedál či nosič... Mestská časť navrhla jeho umiestnenie pri vstupe na Draždiak zo strany hrádze pri Chorvátskom ramene, aby bol čo najviac viditeľný pre prechádzajúcich cyklistov. Náradie bude skryté vo vnútri stojanu a výkonná ručná pumpa v kovovom ochrannom kryte.
Tri mobilné prezliekarne nájdete pri bufete vedľa toaliet patriacich reštaurácii Oáza, druhú v areáli plážového ihriska a tretiu pri stožiari od Antolskej.

(in)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie