Otužilcom sa kúpanie na Draždiaku v nasledujúcich týždňoch neodporúča. Dôvod?

21.1.2021
0

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

Labuť, ktorá v polovici januára uhynula na Veľkom Draždiaku, mala vtáčiu chrípku. Je predpoklad, že nakazených vírusom vtáčej chrípky H5N5 je na jazere viac vodného vtáctva. Čo to znamená pre návštevníka? Ako sme sa presvedčili, v Draždiaku sa stále kúpu otužilci (fotografia je z dnešného dopoludnia).

„U uhynutej labute boli typické nervové príznaky, mala vytočený krk a nekoordinovanú chôdzu. Spravila dva kroky a spadla,“ informoval nás Prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc., riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR. Príznakom je aj strata plachosti, vták má našuchorené perie... Aj u voľne žijúceho vtáctva sú prejavy ochorenia veľmi zreteľné, takže si ich všimne aj bežný návštevník.

Veterinári s ochranármi aktuálne situáciu monitorujú, ako však skonštatoval Jozef Bíreš, bez spolupráce miestneho úradu a obyvateľov by to len ťažko zvládli. „Povinnosťou úradu je vyvesiť informáciu o chorobe na viditeľnom mieste, aby ľudia boli informovaní, pretože toho vtáctva môže byť viac,“ povedal. Vtáky totiž migrujú, nevracajú sa na noc na rovnaké miesto, preto sa choroba šíri ďalej.

Zdroj: Matúš Husár

Labutí je na Veľkom Draždiaku naozaj dosť.

Ak sa nákaza vtáčej chrípky vyskytne v chove hydiny, je nariadené utratiť celý chov. V prípade voľne žijúceho vtáctva sa zberajú len uhynuté kusy alebo sa usmrcujú choré a chovatelia by mali spozornieť a zabrániť kontaktu vodného vtáctva so svojou hydinou.

Štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje, aby sa ľudia nedotýkali ani nemanipulovali s uhynutými labuťami alebo vodným vtáctvom. Odporúča informovať Štátnu ochranu prírody alebo priamo regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. „Pri náleze v prvom rade kontaktujte číslo 112,“ informujú na svoje stránke. Tam by vám  mali poskytnúť telefónne číslo na pohotovostný mobil ŠOP SR.

Zdroj: Matúš Husár

Otužilci sa v jazere kúpali i dnes.

Momentálnej je voľne žijúce vtáctvo nakazené vtáčou chrípkou aj v iných častiach Európy. V Bratislave sa na vodných plochách už vtáčia chrípka vyskytla aj v predchádzajúcich rokoch. Musíme si na to zvyknúť, zároveň však byť opatrní. Týka sa to aj otužilcov, ktorých býva na Draždiaku veľa. Otužilcov, ako vidíte na fotografiách, sme v jazere zastihli i dnes. „Vírus vtáčej chrípky sa šíri všetkými cestami, a pokiaľ je vtáctvo choré, všetky výlučky či už cez análny otvor alebo cez zobák sú kontaminované. Vzhľadom na to, že Draždiak je stojaca voda, je tam riziko, že nakaziť sa môžu aj ľudia,“ hovorí Jozef Bíreš a z tohto dôvodu im kúpanie neodporúča.

Dokedy? Opatrenia dáva ŠVPS na mesiac od posledného výskytu. Keby sa v priebehu toho obdobia vyskytli ďalšie prípady, opäť to bude mesiac od posledného prípadu.
(in)

Páčil sa vám článok?