Obetavá sestrička z Karlovky: Má 73 rokov, no slúži ešte aj večer na pohotovosti

3.9.2022
0

Zdroj: ac

Páčil sa vám článok?

Hoci má dávno po sedemdesiatke, aj dnes ju nájdete v ambulancii karloveskej polikliniky, mladší sa nehlásia. „Je mi veľmi ľúto, keď sa u nás napríklad babička rozplače, že ju lekári odmietajú, lebo majú plno,“ opisuje zdravotná sestra Božena Benková (73) jeden z problémov zdravotníctva, ktorý ju trápi a pre ktorý stále neodchádza do dôchodku.

V zdravotníctve pracuje viac ako polstoročie, no na zaslúžený oddych nemyslí: „Kto by ma nahradil, keď sa mladší nehlásia? Okrem toho, svoju prácu milujem a energie mám dosť, dokonca som v živote nebola na péénke,“ hovorí s úsmevom.

Božena Benková začínala na áre na Kramároch, čo vraj bola veľká škola, ktorú odporúča každej zdravotnej sestre. Robila všetko, od kontroly prístrojov, na ktorých boli napojení pacienti v umelom spánku, cez pichanie injekcií či odsávanie hlienov až po hygienu a výmenu posteľnej bielizne. Posledné roky pracuje ako ambulantná sestra v kardiologickej ambulancii v Poliklinike Karlova Ves.

Prišli sme za ňou v čase, keď bola v ambulancii sama, lekár ochorel. Pacienti napriek tomu prichádzali alebo telefonovali, mnohí chceli ak už nie vyšetriť, tak aspoň recept na lieky. „Ja však lieky nemôžem predpisovať,“ vysvetľuje, keď končí asi desiaty telefonát. „No od zajtra už máme dohodnutého zastupujúceho lekára, ktorý sa ujme našich pacientov,“ dodáva s istou úľavou.

Zdroj: ac

​Starú „consulku“ stále využíva.

Obzeráme sa po ambulancii, v ktorej akoby sa zastavil čas. „Takú na Slovensku len tak nenájdete,“ odľahčuje s úsmevom Božena Benková. „Všetko je tu ešte z čias bývalého režimu, stôl, stoličky, dokonca používame písací stroj Consul, pomaly zberateľský kus. Nová je jedine vyšetrovacia posteľ, keďže na tej starej odpadli nohy.“

Viac ako skromné vybavenie ju však trápi iné. „Počas tých rokov som zažila mnohé zmeny a reformy. Je mi ľúto najmä toho, že sa skomplikovala dostupnosť liečby pre bežných ľudí, dôchodcov či inak znevýhodnených. Dnes je ťažké nájsť si obvodného lekára alebo špecialistu podľa rajónu. Mnohí sú preťažení, a tak vás nemilosrdne pošlú inde. Napokon, aj my máme takmer všetky termíny obsadené na tri mesiace dopredu.“

Zdroj: ac

​Božena Benková pri vyšetrovacej posteli – jedinom novom kuse nábytku.

Nerada tiež počúva, keď pacientovi natočí EKG a on sa opýta – koľko platím? A čuduje sa, že nič. Božena Benková nechápe ani to, prečo sa z pacienta stal klient, ktorý si musí priplácať za akože nadštandard, napríklad za dohodnutý termín vyšetrenia, niekde treba prispieť aj na samotné vyšetrenie alebo si lekár vypýta registračný poplatok. „Nechcem sa sťažovať, ale my starší si pamätáme časy, keď zdravie nemalo s komerciou nič spoločné. Napokon, všetci sme povinne poistení, takže by sme mali mať nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť.“

Mnohé zmeny zákonov, príkazov a zákazov podľa nej zbytočne komplikujú pacientovi život. „Jednou z nich je predpis trvalej liečby u špecialistov či obvodných lekárov. Doteraz stačilo, aby pacient prišiel na vyšetrenie, a zároveň dostal recept na mesiace dopredu, takže nemusel chodiť každú chvíľu po ďalší. Novoty by mali byť jednoduchšie a uplatniteľné v praxi pre všetkých. Želám si tiež, aby boli ľudia k sebe milší, aby sa obnovila dôvera pacientov a zlepšili sa pracovné podmienky zdravotníkov,“ podotýka Božena Benková, ktorej vyrátali po dovŕšení penzijného veku 330-eurový dôchodok. Až teraz, vďaka každoročnej valorizácii, jej chodí približne 500 eur. „Platy v zdravotníctve neboli nikdy vysoké, no za mojich čias sme sa nezvykli sťažovať,“ komentuje stručne.

Zdroj: ac

Vstup do kardiologickej ambulancie, v ktorej akoby sa zastavil čas...

Ubezpečuje pritom, že naďalej mieni robiť svoju prácu s láskou - kým bude vládať. Ešte sme nepovedali, že okrem povinností v poliklinike máva služby na pohotovosti na Strečnianskej ulici v Petržalke, vtedy pracuje od štvrtej popoludní do desiatej večer. Počas letných dovoleniek ich mala za mesiac sedem, no tu už priznáva: „Je to dosť, stačili by mi dve-tri... Viete si však predstaviť, že päť dní bola pohotovosť na Strečnianskej zatvorená, pretože sa nemal kto postarať o chorých?!“

Mimochodom, za hodinu pohotovostnej služby dostane 4,50 eura. Približne toľko, čo upratovačka. 

(ac)

Páčil sa vám článok?