Dobrá správa: Spomienka na Deža sa nakoniec koná!

16.9.2020
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Zrušenie akcie je nakoniec zrušené. Obľúbená kultúrna akcia Spomienka na Deža, ktorá sa od roku 2018 každé leto koná v bratislavskej Dúbravke, sa uskutoční. I keď v komornejšom vydaní.

Spomienka na Deža pripomína slovenského hudobníka, režiséra, dramaturga Deža Ursinyho, ktorý od roku 1976 žil na Fedákovej ulici v bratislavskej Dúbravke. Tu tvoril, hral, písal a venčil psa Havrana...

Práve pri Fedákovej 24 stojí od roku 2018 aj Pamätník Listovanie venovaný Dežovi Ursinymu, dielo sochárky Miry Podmanickej a práve od roku 2018 tu prebieha aj komunitná hudobno-umelecká akcia Spomienka na Deža otvorená pre všetkých.

Tento rok sa má park na Fedákovej zmeniť na kultúrny openair 19. septembra od 14.00 do 22.00. Spojí hudbu, literatúru, umenie a tiež Dúbravčanov, Bratislavčanov, priateľov a fanúšikov kvalitnej slovenskej hudby, oživí verejný priestor sídliska.

Po víkendových obmedzeniach organizátori podujatie zrušili, v pondelok po informovaní Ústredného krízového štábu zas obnovili. Akciu momentálne plánujú a ak budú platiť uvoľnené opatrenia, podujatie v parku na Fedákovej bude.

Organizátori chcú podporiť najmä hudobníkov, umelcov, ktorým sa neustále menia podmienky a možnosti na účinkovanie, chcú dať priestor umeniu a odkazu Deža Ursinyho.

V súvislosti s obmedzeniami museli organizátori akciu upraviť – vynechať ovocný piknik na lúke, literárnu čítačku a zamyslenie pri pamätníku. Nevystúpi tiež kapela Diego. Na podujatí nemôžu byť stánky s občerstvením, neďaleko je však reštaurácia s terasou a obchod s potravinami.

Na pódiu sa počas podujatia vystriedajú skupiny Toddler punk, Queer Jane, Definitivum, Katarína Máliková, vLaska feat. Žena s ovocím - Marián Slávka a spol. a projekt Vladislava Slnka Šarišského a PJONI – AUTOPSY.

Zakončením Spomienky na Deža bude premiéra nového projektu - Kubo Ursiny a Modrý vrch live. Modrý vrch je štvrtý a dnes priam kultový album Deža Ursinyho, ktorý vznikol v spolupráci s básnikom, Osamelým bežcom Ivanom Štrpkom v roku 1981.

„Album Modrý vrch zaznel s otcom naživo tuším dvakrát, ale medzičasom sa z neho stal jeho asi najslávnejší album. Navyše je pre mňa veľmi svetlý, živý a čistý, takže sme sa po dlhšej dobe, čo som otcove piesne nespieval, rozhodli pre takýto projekt, povedal by som ucelený. Chcel by som, aby to bolo pre všetkých radostné počúvanie. Vznikol vlastne v období, keď sme ako rodina ešte boli spolu, takže už pri jeho vzniku som bol blízko,“ približuje hudobník Jakub Ursiny, syn Deža Ursinyho.

Moderovania podujatia sa už tradične ujme hudobný publicista Oliver Rehák.

S iniciatívou osadenia pamätníka Dežovi Ursinymu prišiel v roku 2018 Dúbravčan Juraj Štekláč, vytvorenie diela podporila aj mestská časť Dúbravka.

K organizovaniu spomienky, oživenia verejného priestoru a kultúry na sídlisku sa pridali aj Dúbravské noviny.

„Novinkou tohto ročníka bude aj úvod pre deti, vystúpenie skupiny Toddler Punk, ktorá zďaleka nehrá len pre deti,“ prezradil Juraj Štekláč. Samotná kapela je zložená z otcov zo známych slovenských kapiel.

Akciu bude sprevádzať aj čítačka textov Deža Ursinyho a Ivana Štrpku, predaj kníh, platní, albumov.

Dežo Ursiny žil v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici od roku 1976. Tu tvoril, hral, písal a venčil psa Havrana a aj v roku 1995 zomrel. Jeho texty, slová, piesne však žijú ďalej v tvorbe, hlavách, knihách, hudbe, spomienkach...

Na celé podujatie je vstup voľný. Podujatie je realizované s finančnou podporu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, podporili ho aj Bratislava Tourist Board, Krajská organizácia cestovného ruchu, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, akcia sa stala súčasťou mestského festivalu Kultúrne leto.

Program podujatia:

14.00 - 14.30 - Toddler punk – úvod pre malých poslucháčov, kvalitná hudba pre deti

14.50- 15.20 - Queer Jane

15.40-  16.40 Definitivum

16.50 - 17.30 Diego

17.50 - 18.30 Katarína Máliková

18.50 - 19.20 vLaska feat. Žena s ovocím - Marián Slávka a spol.

 19.30 – 20.00 – AUTOPSY - projekt Vladislava Slnka Šarišského a PJONI

20.10 - 21.00 premiéra nového projektu - Kubo Ursiny a Modrý vrch live

Moderátor: Oliver Rehák

 (ms)

Páčil sa vám článok?