FOTO: V blízkosti DK Dúbravka sa nachádzajú aj schody, ktoré nevedú nikam...

12.2.2020

Zdroj: FB R.L.

Páčil sa vám článok?

Jeden z obyvateľov Dúbravky upozornil prostredníctvom sociálnej siete na ďalšiu kuriozitu tejto mestskej časti a to schody so zábradlím, ktoré sú na Alexyho ulici a končia sa na zelenej ploche vedľa betónového valu pri ceste. Autora fotografie zaujímalo, či niekto z miestnych vie, kam mali schody viesť...

„Do metra,“ znela najvtipnejšia odpoveď, ktorá získala najviac lajkov, ale našťastie sa našli aj takí, ktorí si spomenuli, že v skutočnosti boli schody súčasťou nikdy nedokončeného podchodu pod ulicou Janka Alexyho. Ten stihli vybudovať len z jednej strany cesty a pri Dome kultúry sa vchod do podchodu a teda ani schody nestačili spraviť. „Je tam podchod pod cestou, ale z druhej strany ho zasypali, keď stavali kultúrny dom. Robili ho väzni. Ja som v ňom bol, keď bol ešte z tejto strany otvorený a dalo sa ním prejsť asi len do polovice. Kedysi tam boli iba mreže a dnes už je vstup zastavaný tehlami,“ napísal do diskusie Roman Dugovič. A za pravdu mu dal aj Juraj Horan: „Dom kultúry stavali väzni a celý areál bol obohnaný plotom z ostnatého drôtu. V pláne bola výstavba podchodu, ale ten sa nedokončil a keďže to bol väzenský areál, tak vchod do podchodu zamurovali.“

Zdroj: Google Maps

​Niektorí Dúbravčania sa do podchodu pod touto cestou ako deti chodili hrávať, ďalší sa zase domnievajú, že dnes už zamurovaný podchod chvíľu slúžil ako CO kryt a nachádzali sa v ňom aj toalety, ale asi to nie je v súlade s realitou.. 

Po roku 1990 bol tento priestor zase vyhľadávaným miestom pre bezdomovcov, takže asi aj preto vchod do podchodu zamurovali. „Pôvodný projekt počítal s podchodmi popod Alexyho a Saratovskú, ktoré mali byť vzájomne prepojené na strane DK Dúbravka (ktorý mal podľa pôvodných plánov z roku 1967 tiež vyzerať ešte inak). Malo sa jednať o ucelenú polyfunkčnú zónu, z ktorej zostalo len nedokončené torzo a ani kulturák vlastne nie je tak úplne dostavaný,“ prispel do diskusie Oskar Lehotský. „Bol to podchod, ale neskôr mal skutočne viesť k stanici metra, ktoré sa však v Bratislave nikdy nepostavilo,“ povzdychla si Karin a pridal sa k nej aj Milan s konštatovaním, že funkčný podchod pri križovatke na Alexyho by bol skvelý: „Pretože inak ide o najotravnejšie miesto pre chodca v Dúbravke,“ dodal.

(ars)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.