FOTO: V prírodnej galérii nájdu návštevníci desiatky zvierat zo šrotu

13.6.2020

Zdroj: FB Šrot park

Páčil sa vám článok?

Neďaleko Cyklomostu Slobody v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves nájdu návštevníci prírodnú galériu s názvom Šrot park, v ktorej sa nachádza viac ako šesť desiatok zvierat vyrobených zo šrotu.

Autor projektu Branislav Pokorný pre TASR uviedol, že pôvodná myšlienka bola založiť galériu so zvieratami žijúcimi na Slovensku, avšak v posledných týždňoch pribudli do expozície viaceré bonusy, ako je napríklad terárium či socha žirafy. 

Zdroj: FB Šrot park

Pokorný sa výrobe zvierat zo šrotu venuje vo svojom voľnom čase. Pôvodne sa venoval tvorbe sôch dreva, na prácu so šrotom prešiel potom, ako sa inšpiroval námetmi zo zahraničia. "Chcel som vyskúšať, či by som dokázal vyrobiť zo šrotu niečo aj ja. Tak som si požičal od svokra zváračku, od neho som mal aj prvý šrot a s tým som začal," priblížil.

Zdroj: FB Šrot park

Výroba jedného zvieraťa trvá podľa jeho slov zhruba týždeň. "Niekto by si pomyslel, že čím menšie zviera, tým skôr ho mám vyrobené, ale nie je to tak," povedal autor Šrot parku.

Zdroj: FB Šrot park

V expozícii prírodnej galérie sa nachádza cez 60 exponátov, z toho je vyše 40 zvierat a 20 "gigantov" chrobákov. "Ako prvé skúšobné zviera som urobil medveďa. Najskôr som vyrobil hlavu a keď to vyzeralo približne ako medveď, dorobil som aj spodok," priblížil Pokorný.

Zdroj: FB Šrot park

Najnovším prírastkom Šrot parku v Devínskej Novej Vsi je socha žirafy, ktorú do jej priestorov nainštalovali začiatkom júna. Autor poznamenal, že môže vážiť zhruba 500 kilogramov a s jej inštaláciou mu pomáhali viacerí dobrovoľníci. Prezradiť, čo pribudne do galérie ako ďalšie, zatiaľ nechcel. Potvrdil však, že to bude pre návštevníkov prekvapenie.

Pri výrobe vystavených zvierat používa autor materiál, ktorý si vyberá sám na šrotovisku. "Ľudia sa mi ozývajú, že majú doma materiál a chceli by mi ho darovať. Ja si však najradšej šrot vyberám sám s tým, že idem na šrotovisko a kúpim si to, čo sa mi hodí," vysvetlil. 

Zdroj: FB Šrot park

Šrot park v blízkosti rieky Morava začal fungovať v novembri 2019. Ako priznáva jeho autor, pôvodne mal byť otvorený len v niektoré dni a cez víkend. Koronakríza však situáciu zmenila a galéria je otvorená denne, v týchto dňoch do prírodnej galérie chodia nielen rodiny s deťmi, ale aj žiaci zo škôl. Vstupné je dobrovoľné.

Zdroj: FB Šrot park

​(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie


Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.