Nekonečný príbeh: Najvyšší súd stále neurčil termín rozhodnutia vo veci amfiteátra v Devíne

5.8.2023
0

Zdroj: BTB

Páčil sa vám článok?

Budúcnosť schátraného amfiteátra na Slovanskom nábreží pod hradom Devín v Bratislave zostáva aj naďalej nejasná. Najvyšší súd (NS) SR, na ktorom súdny spor v tejto veci skončil, ani po viac ako troch mesiacoch neurčil termín rozhodnutia. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré poskytla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

"Najvyšší súd v predmetnej veci termín rozhodnutia zatiaľ neurčil," skonštatovala Važanová. Dovolanie zo strany žalobcu voči rozhodnutiu Krajského súdu Bratislava bolo Najvyššiemu súdu SR predložené 14. apríla.

Miesto pri sútoku Moravy a Dunaja, kde amfiteáter stojí, patrí k turisticky najatraktívnejším na Slovensku. Budova bola postavená v Devíne po tom, ako mestečko po Mníchovskej dohode z roku 1938 odčlenili od Československa a pripojili administratívne k Rakúsku. Za socializmu ju spravoval podnik Reštaurácie a jedálne. Po roku 1989 ju získalo do správy mestské múzeum, ktoré sa budovu rozhodlo na 99 rokov bezplatne prenajať spoločnosti Seafly so sídlom v Štokholme. Spoločnosť ju bola podľa zmluvy povinná zrekonštruovať.

Mestské zastupiteľstvo Bratislavy vyhlásilo zmluvu na zasadnutí v marci 1991 za protizákonnú. Žiadosť súkromnej firmy o odovzdanie objektu v roku 1995 magistrát odmietol. Argumentoval tým, že zmluva z roku 1990 je od začiatku neplatná z dôvodu absencie predchádzajúceho súhlasu mestskej časti. Seafly v minulosti žiadala o to, aby bola hlavnému mestu uložená povinnosť zabezpečiť stavebné povolenie potrebné na rekonštrukciu objektu. Spor iniciovaný švédskou spoločnosťou o platnosť nájomnej zmluvy riešia súdy od roku 2008.

Bývalé vedenie mesta ešte v roku 2017 deklarovalo, že chce vrátiť do tohto objektu život a obnoviť v ňom kultúru a zároveň ho zrekonštruovať. Stav budovy hlavné mesto priebežne monitoruje. Keďže jej stav sa pre súdny spor nedá riešiť komplexne, amfiteáter dostal vlani aspoň čiastočne nový vzhľad, keď ho prekryli plachtou kopírujúcu jeho pôvodnú siluetu. Spodná časť dostala antigrafitový náter.

(TASR)

Páčil sa vám článok?