Amfiteáter pod hradom Devín prekryla plachta. Pozrite sa, ako vyzerá

3.6.2022
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Organizácia Bratislava Tourist Board sa rozhodla riešiť problém chátrajúceho amfiteátra nachádzajúceho sa pod hradom Devín. Ten je jedným z prvých bodov, ktoré turisti prichádzajúci loďami do nášho hlavného mesta vidia.

Stav amfiteátra nie je možné riešiť komplexne vzhľadom k prebiehajúcemu súdnemu sporu Bratislavy so švédskou spoločnosťou, ktorá ho v roku 1990 získala do bezplatného prenájmu na 99 rokov. Organizácia BTB vyriešila problém vzhľadu amfiteátra aspoň čiastočne a budovu dala prekryť plachtou. 

Budovu, ktorú dnes poznáme pod názvami bývalá reštaurácia či amfiteáter sa pôvodne volala letné divadlo. Strecha tejto funkcionalistickej budovy slúžila ako javisko amfiteátra. Odzneli na nej opery ako Krútňava či Svätopluk. Amfiteáter ponúkal aj zázemie, napríklad šatne pre účinkujúcich či reštauráciu, ktorá slúžila širokej verejnosti. Aj vďaka tomu sem mohli chodiť Bratislavčania s rodinami na výlety. Toto miesto je aj dnes jedným z turisticky najatraktívnejších miest na Slovensku. Okrem ľudí, ktorí do Bratislavy prichádzajú loďou, popri ňom denne prechádza množstvo turistov pohybujúcich sa po Slovanskom nábreží.

Zdroj: ms

V súčasnosti sa vám naskytne takýto pohľad. 

„V Bratislava Tourist Board robíme každý rok prieskum medzi turistami. Pýtame sa ich, čo sa im najviac v našom hlavnom meste páči. Práve hrad Devín sa vždy dostáva medzi  TOP 3 adresy, ktoré zahraniční, ale aj slovenskí turisti v Bratislave navštevujú. Aj preto sme nemohli už dlhšie zatvárať oči pred veľkou jazvou tohto nádherného miesta,“ hovorí Vladimír Grežo, predseda predstavenstva BTB.

Zdroj: BTB

Amfiteáter predtým. 

Vzhľadom k tomu, že v súčasnosti stále prebieha súdny spor ohľadom prenájmu priestoru amfiteátra, táto budova chátra. Na jej vzhľade sa podpísali okrem zubu času aj nekultúrni spoluobčania, ktorí ho pomaľovali grafitmi. A situácia sa každým rokom zhoršovala. Organizácia BTB sa preto rozhodla riešiť tento problém aspoň čiastočne a amfiteáter dala prekryť. Nová plachta kopíruje pôvodnú podobu amfiteátra. Jej vizuál vznikol v spolupráci s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy. Spodná časť budovy bola namaľovaná antigrafitovým náterom.

(ivk,ms)

Páčil sa vám článok?