Pri hrade Devín si desiatky ľudí uctili obete Dunaja

1.11.2019
0

Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Páčil sa vám článok?

Desiatky ľudí si prišli v piatok podvečer uctiť pod hradný kopec Devína obete Dunaja. Iniciatíva miestnych obyvateľov má už niekoľkoročnú tradíciu.

"Pri kríži, kde sa zvykli modliť devínski lodníci, keď nastupovali na plavbu Dunajom, veľmi nebezpečnou riekou, sa stretli veriaci aj neveriaci, aby sa tu spolu pomodlili a pripomenuli si obete Dunaja," uviedol devínsky farár Marián Gavenda.

Na svojich kolegov, ktorí zahynuli, zaspomínal aj bývalý pracovník Dunajplavby Stanislav Drdoš. Pripomenul doteraz najväčšiu tragédiu na tomto európskom veľtoku za posledné roky, pri ktorej prišli o život ôsmi slovenskí námorníci z tlačného remorkéra Ďumbier. Tá sa stala v októbri 1996.

Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Tragédia sa vtedy odohrala neďaleko elektrárne vo Viedni-Freudenau, keď sa tu potopil remorkér Ďumbier bývalej Slovenskej plavby dunajskej s jedným tlačným člnom. Na palube bolo vtedy deväť námorníkov, z ktorých sa jedného podarilo zachrániť, osem zahynulo. V ten večer boli na Dunaji mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky a krátko predtým sa dostala do takmer podobnej situácie slovenská osádka lode remorkéra Liptov.

Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.