FOTO: Ako vyzeral prvý deň novej prezidentky SR Zuzany Čaputovej?

15.6.2019

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Zuzana Čaputová sa dnes po slávnostnej inaugurácii a zložením sľubu stala novou hlavu štátu na Slovensku. Po inaugurácii viedli jej kroky na svätä omšu do Dómu svätého Martina, odtiaľ išla do Prezidentského paláca, kde obedovala so seniormi a poobede si urobila výlet na Devín. Večer ju čaká ešte recepcia v Redute...

Zuzana Čaputová sa presúvala z Reduty k Dómu pešo cez historické centrum a podávala si ruky s Bratislavčanmi v uliciach...

Zdroj: FB D.V,

Po inaugurácii sa konala ekumenická bohoslužba Te Deum v Katedrále svätého Martina, na ktorej sa Zuzana Čaputová zúčastnila spoločne so svojimi dcérami. 

Zdroj: TASR

Bývalý prezident SR Andrej Kiska úradoval v sobotu v Prezidentskom paláci naposledy. Poobede symbolicky odovzdal palác novej hlave štátu Zuzane Čaputovej. Novú hlavu štátu vítali v Prezidentskom paláci desiatky ľudí. V úrade ju privítali potleskom. Prezidentka si tiež pozrela prehliadku Čestnej stráže prezidentky SR.

Zdroj: TASR

​​​Prezidentka SR Zuzana Čaputová po prevzatí úradu hostila viac ako 40 seniorov z domovov sociálnych služieb z celého Slovenska na slávnostnom obede v Prezidentskom paláci. Podávali sa tri chody a dezert, priblížila Kancelária prezidenta SR. Obedové menu tvoria okrem tofu mousse v uhorkovom kabátiku s kôprovým olejom a bezlepkovým pečivom aj tradičný slepačí vývar a grilované kuracie prsia Supréme so zemiakovým pyré a pečenou zeleninou, ako dezert čokoládová terina s lesným ovocím. Z vínnej karty majú hostia na výber dva druhy bieleho suchého vína, a to Veltlínske zelené ročník 2015 alebo Silvaner Granit ročník 2017. 

Zdroj: TASR

Cieľom obeda je podľa slov kancelárie upriamiť pozornosť na dôležitú a zanedbávanú tému, akou je starostlivosť o starších obyvateľov a obyvateľky Slovenska.

Príchod Zuzany Čaputovej do Devína:

Zdroj: ms

Sobotný podvečer využila Čaputová na to, aby položila veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na bratislavskom Devíne.

Prezidentka položila veniec pri Bráne slobody v Devíne:

Zdroj: ms

Následne sa Zuzana Čaputová presunula o pár metrov ďalej a položila veniec k Pamätníku železnej opony v Devíne:

Zdroj: ms

Cestou z Devína položila kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na bratislavskom Ondrejskom cintoríne.

Zdroj: TASR

Deň inaugurácie ukončí nová prezidentka SR slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

Ako vidia novú hlavu štátu politilogička a sociologička?

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ukázala podľa politologičky Anety Világi na svojej inaugurácii snahu predniesť štátnicky prejav. Ako vysvetlila, snažila sa neprinášať kritiku bez vízie zmeny. Druhou hlavnou líniou, ktorú v prejave Világi rozoznala, bolo Čaputovej prihlásenie sa k predvolebným motívom kampane. "Opäť sa dotkla potreby rovnosti pred zákonom pre všetkých občanov, aby neboli niektorí protežovaní alebo nemali výsostné práva a neplatil pre nich zákon rovnako," ozrejmila politologička.

Klimatickú zmenu podľa nej Čaputová pomenovala ako tému, ktorej sa bude treba ďalej venovať. Ďalšou rozsiahlou oblasťou, ktorú si Világi v prejave všimla, bola sociálno-ekonomická nerovnosť v spoločnosti. Tá má vzbudzovať pocit frustrácie "a potom snahu v hneve podporiť drastickejšie alebo antisystémové riešenia".  Záver prejavu, keď sa Čaputová prihlásila k občianskym princípom a poukázala na etnickú a inú rôznorodosť Slovenska, označila Világi za slová, ktoré sa od prezidenta očakávajú.

Zdroj: ms

Inauguračný prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej dal veľký dôraz na nádej, ľudskú dôstojnosť, otvorenosť, empatiu a kritický komentár, ktorý bolo treba počuť. Pre TASR to uviedla sociologička Zora Bútorová. V prejave Zuzany Čaputovej zazneli podľa Bútorovej kritické komentáre k dnešnej situácii, ktoré bolo treba počuť. "Či už ide o korupciu, alebo ďalšie veci, ktoré ležia našim ľuďom na Slovensku veľmi na srdci, a keby to tam nebolo odznelo, tak by to nebolo v poriadku," uviedla Bútorová. Sociologička kvituje, že sa prezidentka zmienila aj o občianskej spoločnosti a jej prínose pre fungovanie Slovenska. To je podľa nej tón, ktorý nie je pre každého prijateľný. "Niektorí politici to vnímajú ako tú časť spoločnosti, ktorú by najradšej videli zatlačenú do kúta, takže to som si tiež cenila. Na prvé vypočutie bol ten prejav veľmi adekvátny," spresnila. Podľa Bútorovej bude mať Čaputová vo funkcii prezidentky kultivačný účinok a očakáva od nej pridanú hodnotu "do civilizačnej debaty, ktorá presahuje našu krajinu". "Má hodnoty, ktoré úplne zapadajú do toho, čo potrebuje slovenská spoločnosť," dodala.

Zdroj: ms

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.