Maličká zebra i lama: Zoologická záhrada hlási narodenie ďalších mláďat

13.6.2024
0

Zdroj: ZOO Bratislava

Páčil sa vám článok?

V Zoo Bratislava sa narodili ďalšie dve mláďatá mláďat. Samček zebry Chapmanovej (equus quagga chapmani) sa narodil 1. júna, na Medzinárodný deň detí a samček lamy alpaky (vicugna pacos) prišiel na svet 11. júna 2024, dostal meno Ondřej.

Medzinárodný deň detí bol pre Zoologickú záhradu Bratislava výnimočný. Priamo v tento deň porodila samica zebry Chapmanovej zdravé mláďa, ktoré mohli návštevníci sledovať už pár hodín po narodení.

"Zebry Chapmanove sú jedným z poddruhov zebry stepnej. Pomenovanie dostali po významnom anglickom znalcovi juhoafrickej prírody Jamesovi Chapmanovi. Charakteristickou črtou sú čierne a biele pruhy, medzi ktorými sú hnedé „tieňové pruhy“. Vzory pruhov sú pre každú zebru jedinečné, podobne ako odtlačky prstov u ľudí. Zebry sú jedny z mála cicavcov, ktoré vidia farby, okrem oranžovej. Ak na zebru zaútočí predátor, ostatné jej prídu na pomoc a vytvoria obranný kruh. Gravidita u samíc trvá 11 až 12 mesiacov," priblížila nám Alexandra Ritterová z oddelenia marketingu zoo.

Zdroj: ZOO Bratislava

Mláďa lamy alpaky.

Nečakaný prírastok počas strihania srsti

Narodenie malého samčeka lamy alpaky bolo prekvapivé. V utorok, 11. júna, sa vo výbehu alpák konalo ich každoročné strihanie vlny a jarná prevencia v chove lám. Počas strihania si veterinár, ktorý lamy strihal, všimol, že gravidná samica vo výbehu začína rodiť. Na svet prišiel zdravý samček, ktorý dostal meno Ondřej, po svojom „objaviteľovi“. Návštevníci mláďa a jeho matku ľahko spoznajú. Samica je jediná alpaka v stáde, ktorá nebola ostrihaná a má dlhšiu srsť.

Zdroj: ZOO Bratislava

Novonarodená zebra.

"Srdečne vás pozývame prísť a pozrieť sa na mláďatá v Zoo Bratislava, otvorená je každý deň od 9.00 h do 19.00 h, posledný vstup je o 18.00 h. Návštevou zoologickej záhrady podporujete starostlivosť a ochranu vzácnych a ohrozených živočíchov, vrátane ich možného návratu do divokej prírody. Spoločnými silami tak prispievame k zachovaniu rozmanitosti druhov na Zemi," dodala Ritterová.

(ms)

Páčil sa vám článok?