Bratislava má nové - Olympijské námestie

10.6.2024
0

Zdroj: SOŠV/SAMUEL GALICA

Páčil sa vám článok?

Symbolické športové srdce Bratislavy, zóna Pasienkov a Tehelného poľa, má novú dominantu a oddychovú zónu, ktorá bude slúžiť obyvateľom i návštevníkom mesta. Slávnostným prestrihnutím pásky otvorili v priestore pred Domom športu nové Olympijské námestie. Za Slovenský olympijský a športový výbor o tom informoval Peter Pašuth.

Námestie bude slúžiť pre oddych i pre exteriérové aktivity Slovenského olympijského a športového výboru i Slovenského olympijského a športového múzea.

Snahou SOŠV po nasťahovaní sa do budovy Domu športu v júni 2021 bolo pozdvihnúť okolie jeho sídla ďalším urbanistickým prvkom, ktorý by silnejšie podporil prítomnosť športového života v tejto časti mesta. Z tohto dôvodu sa SOŠV rozhodol zrevitalizovať priestor pred Domom športu.

Zdroj: FB Anastasia Kuzmina

​Prestrihnutia pásky sa zúčastnila trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, prezident SOŠV Anton Siekel, minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi, štátny tajomník pre šport Ján Krišanda, župan bratislavského kraja Juraj Droba a starosta Matúš Čupka (vľavo).

Revitalizácia sa začala vlani v auguste a bola rozdelená do dvoch fáz. V prvej etape do konca roka 2023 sa urobili krajinno-architektonické úpravy, elektroinštalačné práce, zaviedli sa závlahové systémy i zdravotechnika a pribudli viaceré prvky pripomínajúce olympizmus a šport. V rámci druhej fázy počas jarných mesiacov roka 2024 sa zrekonštruovala fontána a jej technológie.

„Rekonštrukcia zohľadnila pôvodnú dispozíciu priestoru. Pribudol však najznámejší symbol olympijského hnutia – olympijské kruhy. Zachovaná zostala aj unikátna socha od Pavla Tótha, ktorá je súčasťou fontány. Fontánu obklopujú tri múriky, ktoré sú venované olympijským medailistom a olympijským športom. V rámci prác sa osadili lavičky a zaviedlo sa večerné osvetlenie,“ povedal generálny sekretár SOŠV Jozef Liba.

Investorom revitalizácie bol SOŠV v spolupráci s Domom športu a mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto. Práce boli realizované aj s využitím príspevku od bývalého Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstva športu a cestovného ruchu SR. Podporu revitalizácii i zámeru premenovať časť Junáckej ulice na Olympijské námestie podporili poslanci mestského zastupiteľstva v Bratislave, primátor Matúš Vallo, poslanci miestneho zastupiteľstva Bratislava – Nové Mesto i starosta Matúš Čupka.

„Chcem sa v mene našej mestskej časti poďakovať SOŠV za realizáciu krásneho projektu. Získali sme vďaka nemu pútavé verejne prístupné miesto so zeleňou. Ďakujem SOŠV aj za prípravu Olympijského festivalu na Kuchajde počas olympijských hier v Paríži. Rád by som zdôraznil, že chceme Kuchajdu viac priblížiť verejnosti a zlepšiť možnosti športovania v tejto oblasti. Pripravujeme tam s SOŠV skejtpark a novú lezeckú stenu,“ uviedol Matúš Čupka.

Zdroj: FB Anastasia Kuzmina

Anastasia Kuzminová.

Rekonštrukciu zrealizovala stavebná spoločnosť UNILASTAV, ktorej konateľom je Michal Adamčík. Stavebný dozor mal Pavol Senecký. Architektom námestia bol Ing. arch. Branislav Bolco z Cubedesign.

Olympijské námestie otvorili slávnostným prestrihnutím pásky trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, prezident SOŠV Anton Siekel, minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi, štátny tajomník pre šport Ján Krišanda, župan bratislavského kraja Juraj Droba a starosta Matúš Čupka.

Dom športu vznikol na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia. V čase začiatku jeho výstavby už stála v lokalite mestská plaváreň a vedľa nej boli postavené základy fontány. V 80. rokov pribudla do priestoru fontány aj plastika od Pavla Tótha. Dom športu skolaudovali 31. mája 1983 a odvtedy slúžil ako sídlo pre slovenské športové zväzy. Keďže prestal časom vyhovovať štandardom i potrebám, v rokoch 2018 až 2021 ho na popud Ladislava Asványiho zrekonštruovali do dnešnej modernej podoby.

(ms, ts)

Páčil sa vám článok?