Vianoce v ZOO: Chovatelia pripravili pre zvieratá rôzne formy rozptýlenia

28.12.2021
0

Zdroj: Tomáš Hulík - ZOO Bratislava

Páčil sa vám článok?

Decembrové dni zvieratám v bratislavskej ZOO spestrili rôzne formy obohatenia. Chovatelia sa ich tak snažili rozptýliť, keďže do ZOO nechodili návštevníci. Informovala o tom Alexandra Ritterová z bratislavskej ZOO.

"Samotné sviatky Vianoc zvieratá nevnímajú tak výnimočne, ako my, ľudia. Snažíme sa, aby bol pre zvieratá každý deň niečím špeciálny. Chovatelia pre nich pripravujú rôzne formy tzv. enričmentu, pomocou ktorého sa majú zvieratá rozptýliť a spestriť si tak deň," uviedla vedúca zoologického oddelenia Silvia Pirošková.

Zdroj: ZOO Bratislava.sk

​Ošetrovateľka bratislavskej ZOO zobrala kozičky na malú zimnú prechádzku...

Doplnila, že pri príprave "enričmentu", teda akéhosi obohatenia alebo spestrenia programu zvierat, treba vychádzať z toho, čo je pre dané zviera prirodzené a zaujímavé. Napríklad ľudoopy, ako šimpanzy a orangutany, dostávajú podľa jej slov deky alebo osušky, ktorými sa radi prikrývajú, maškrty mávajú zabalené v rôznych textilných hlavolamoch, aby si museli precvičiť prsty a vymyslieť, ako potravu získajú. Lemury, makaky či mačiaky zas dostávajú napríklad sušené ovocie a oriešky zabalené v listoch a zavesené v expozíciách.

FOTO: Ujo Vilo pracuje v bratislavskej ZOO už vyše 30 rokov a je populárnejší než niektoré zvieratká...

Do bratislavskej ZOO nastúpil v roku 1990, keď si v novinách všimol inzerát na voľnú pracovnú pozíciu. A hoci dovtedy robil v živote všeličo - od smetiara až po taxikára, tak napokon našiel svoje poslanie v starostlivosti o zvieratá. Vo svojom rajóne má napríklad aj nosorožce, ktoré mu doslova žerú z ruky. A pamätajú si ho dokonca aj mnohí dospelí, ktorí dnes chodia do ZOO so svojimi deťmi...

"Mačkovité šelmy, ako levy, leopard, jaguáre a tiger, dostanú rôzne kúsky ovčej vlny alebo kúsky mäsa v krabiciach, ktoré vo svojich výbehoch potom 'lovia'. Kopytníkom sa pripravujú 'vianočné stromčeky', na ktoré sa umiestňujú ozdoby v podobe jabĺčok, šalátu, mrkvy. Veľakrát sa stane, že zo stromčekov zostane len 'torzo',“ vysvetlila Pirošková.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?