• Aktuality
  • 12.06.2019 12:14

Horúčavy sa ešte vystupňujú. Kedy sa ochladí?

0 0
Zdroj: TASR

Bratislavčania, dnes a koncom pracovného týždňa nás čaká mimoriadna záťaž v podobe teplotných horúčav. Meteorológovia varujú a vydali na dnes výstrahu pred vysokými teplotami a v piatok dokonca vystúpia teploty až na 35 stupňov Celzia. Kedy sa však ochladí?

Slovenský hydrometeorologický ústav SHMÚ vydal pre územie Bratislavského kraja na dnes výstrahu 1. stupňa. Výstraha pred horúčavami platí dnes od 15:00 do 18:00 h, to znamená, že sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 - 34 °C. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

„Koncom mája sme mali stále nepokosené trávnaté plochy prerastené burinou z vlaňajšieho „výsevu“. V   našom vnútrobloku/dvore Haanova 11 - 21 je tráva prerastená do pol kolien, v nej burina do pol pása,  po nedávnych dažďoch už aj pováľaná - začína zahnívať pri koreňoch. Medzičasom už dozreté buriny sa opäť vysemeňujú a „zakladajú novú úrodu,“ posťažoval sa nám čitateľ z Petržalky.

"Táto teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná,  ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká," uvádzajú na svojej stránke SHMÚ meteorológovia.
V piatok 14.6. to bude ešte náročnejšie, teplota stúpne v poobedňajších hodinách až na hodnotu 35 stupňov Celzia. Podľa dlhodobej predpovede to však na ochladenie nevyzerá. Na stránke accuweather.com uvádzajú až 6. júla dennú teplotu 23. stupňov Celzia. Počas celého júna by sa mali byť teda takéto horúce dni kontinuálne podobné. 
(nc)

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.