• Aktuality
  • 10.09.2018 00:00

Klimatická dohoda pre Bratislavu

0 0
Zdroj: Oliver Kríž

(pr) Bratislavu opäť zaskočila sila prívalových dažďov. Zatopené cesty, podjazdy aj suterény budov sú varovným prstom pre nás komunálnych politikov. Zhoda na prijatí opatrení súvisiacich s klimatickými zmenami by mala byť našou absolútnou prioritou. Vlani sme preto s odborným tímom Mladej Petržalky navštívili Kodaň, ktorá už takéto opatrenia prijala.

S rizikom povodní si v Kodani poradili ako dobrí hospodári a zaviedli systém udržateľného odvodňovania. Hlavný architekt Jakob Matzen ma upozornil na nutnosť pasportizovať a zrekonštruovať súčasný odkvapový systém. Popri tom postaviť po meste nádrže na hromadenie dažďovej vody, podporovať budovanie zelených striech, ktoré vedia pohltiť dažde a začať s výsadbou takých drevín, ktorých koreňový systém saje vodu. Pri rekonštrukciách chodníkov a ciest používať priedušné materiály schopné vstrebávať vodu. Tá sa tak dostane na miesta, kde nepácha škody, ale pomáha.

Dánskej metropole tieto opatrenia priniesli výsledky. Vyzývam kolegov v komunálnej politike – nevymýšľajme vymyslené. Uzavrime veľkú klimatickú dohodu pre Bratislavu.

PaedDr. Oliver Kríž
poslanec, predseda Mladej Petržalky
www.kriz.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.