Záhrada je konečne prístupná verejnosti

5.2.2007
0
Páčil sa vám článok?

Po trojročnej rekonštrukcii bola v prvú septembrovú nedeľu slávnostne otvorená a verejnosti sprístupnená Grassalkovichova (Grasalkovičova) záhrada, ktorá po roku 1993 dostala prívlastok aj Prezidentská.

Vynovenú záhradu slávnostne odovzdali Bratislavčanom prezident Rudolf Schuster a starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský (na fotografii dole). Prezident pri tejto príležitosti zdôraznil, že záhrada nie je posledným projektom, ktorý vznikne v spolupráci kancelárie prezidenta a mestskej časti Staré Mesto. Starosta Andrej Ďurkovský sa priznal, že otvorením tejto pôvabnej záhrady sa splnil jeho niekoľkoročný sen.

Rudolf Schuster potom zasadil v záhrade dub, ktorý je prvým stromom budúcej Prezidentskej aleje. Na druhý deň Bratislavu navštívil maďarský prezident Árpád Göncz, ktorý tu tiež zasadil strom (na fotografii vpravo). Ďalšie by tu mali zasadiť nemecký prezident Johannes Rau a český prezident Václav Havel. Každý prezident, ktorý zavíta na Slovensko, zasadí v Prezidentskej aleji jeden strom.

V záhrade je umiestnená aj socha panovníčky Márie Terézie, ktorá bola za hlavu Uhorska korunovaná práve v Bratislave. Panovníčka na koni sa okamžite stala predmetom záujmu detí, ktoré si tiež chceli na koni posedieť. Ako upozornili niektorí okoloidúci, takto veru táto krehká socha dlho celá nevydrží. Plechový plot, ktorý oddeľoval palác od zvyšku záhrady, odstránili. Nahradí ho plot v historickom slohu, ktorý však bude umiestnený bližšie k palácu, aby tak zostala celá záhrada prístupná verejnosti. Hlava štátu údajne navrhuje, aby sa nestaval pevný plot, ale len plot z nepriestrelného skla, čím by palác a záhrada pôsobili ako jedno telo.

Prestavbu záhrady financovali spoločne mestská časť Staré Mesto a Kancelária prezidenta SR. Kancelária prezidenta po dohode s mestskou časťou dala v záhrade vybudovať toalety, ktoré boli podmienkou jej sprístupnenia pre verejnosť. Výstavbu nového plota za 12,5 milióna korún v historickom slohu, ktorý čoskoro oddelí Prezidentský palác od záhrady, financuje Staré Mesto. Záhrada bude otvorená v lete od 7.00 do 21.00, v zime od 8.00 do 18.00 h. V noci i počas dňa bude strážená kamerami a v prípade narušenia verejného poriadku okamžite zasiahne štátna či mestská polícia. Ako sa zhodli prezident a starosta Starého Mesta, v záhrade musí byť tvrdý dozor, ktorý nedovolí drogy, psov a vstup podguráženým osobám. 

(brn)
FOTO - Vladimír Mišauer

Páčil sa vám článok?