Samozber jabĺk v BIO sade pri Bratislave je v plnom prúde, funguje aj v nedeľu: Čo je v ponuke a za koľko?

19.9.2021

Zdroj: ac

Páčil sa vám článok?

Dajte šancu domácej kvalite a kúpte si čerstvé vitamíny od našich pestovateľov! Len pár kilometrov od Bratislavy otvorili začiatkom septembra samozber jabĺk, ktorý má v ponuke rôzne, aj zaujímavé nové bio odrody.

V BIO sade založenom pred dvoma rokmi, ktorý nájdete hneď vedľa hlavnej cesty medzi Dunajskou Lužnou a Šamorínom (pred prvým kruhovým objazdom), bolo plno ľudí aj v nedeľu. Niektorí prišli len s väčšou taškou, vedrom či debničkou, iní si odvážali dokonca plné fúriky krásnych šťavnatých jabĺk.

Ceny jabĺk sa mierne líšia, napríklad kilogram odrody Issac alebo Red Roat stojí 1 euro, kým odroda Evelina je o niečo drahšia, zaplatíte 1,20 eura za kilogram. Výber z rôznych druhov jabĺk je pestrý, no záleží aj na konkrétnom dni, kedy sa na samozber vyberiete. Dnes boli v ponuke tri odrody (spomínané Issac, Red Roat a Evelina), ku ktorým by zajtra mali pribudnúť ďalšie dve. „Vždy sledujeme sladkosť jabĺk, podľa toho umožňujeme oberať konkrétne stromy. V pondelok napríklad bude v ponuke aj Red Topaz,“ vysvetlila nám predajkyňa.

Zdroj: ac

​V biosade pestujú až 16 rôznych odrôd jabĺk. Informácie o nich nájdete na tabuliach priamo na mieste.

Uličky s jabloňami sú veľmi prehľadne označené - tabuľkami s názvom konkrétnej odrody, takže sa ľahko zorientujete. Tie uličky, kde jablká ešte len dozrievajú, sú zas obohnané páskou so zákazom vstupu, určite sa teda nepomýlite a nebudete oberať nezrelé plody.

Môžete prísť len tak, s prázdnymi rukami, a jablká si uložíte do debničky, ktorú vám predajú priamo v sade za 70 centov. Ak sa chystáte na väčší zber, bezplatne si môžete požičať fúrik či káričku. Požičajú vám takisto menší rebrík, ale len na vlastné riziko.

Zdroj: ac

​Fúrik alebo káričku vám požičajú bezplatne.

Všetko je zariadené tak, aby mali zberači čo najväčšie pohodlie. Parkujete grátis priamo pred vstupom do sadu, k dispozícii máte i mobilné toalety, dezinfekciu na ruky, aj tečúcu vodu z cisterny. Platiť môžete v hotovosti alebo kartou.

Samozber v Dunajskej Lužnej je otvorený každý deň od rána do neskoršieho popoludnia vrátane nedele, a to až do konca októbra. Dnes mal fungovať do 16. hodiny, no vďaka peknému počasiu mohli ľudia oberať jablká dlhšie. Keď však bude pršať, do sadu by ste chodili zbytočne, bude zatvorený.

Zdroj: ac

​Uličky s konkrétnymi odrodami sú prehľadne označené.

Hrušky sa dajú kúpiť len obrané, za odrodu Xenia zaplatíte 2 eurá. A ak máte chuť, môžete si pribaliť aj ovocné šťavy, jablkové čipsy alebo med, ktorý majú od svojho včelára. Pripomíname ešte prosbu pestovateľov, aby ste si vzali aj tie jablká, ktoré vám pri zbere spadnú zo stromu na zem. Všimli sme si, že na zemi ich je popadaných dosť, niektoré už hnili, čo je škoda.

Zdroj: ac

​Jablká sú krásne, chutné, šťavnaté... a najmä naše.

Niekoľko zaujímavosti o biosade v Dunajskej Lužnej

Je to experimentálny sad s novými pestovateľskými postupmi a odrodami, založený v roku 2019. BIO certifikát by mal získať v budúcom roku.

V sade pestujú až 16 rôznych odrôd, no nie sú to iba overené a obľúbené značky. Vysadili aj veľa nových odrôd, ktoré sú odolné proti chorobám. Škodcov a choroby monitorujú špičkovými technológiami.

Obrábanie pôdy je iba mechanické alebo ručné, v uličkách medzi stromami sú vysiate liečivé bylinky a lúčne kvety, ktoré poskytujú potravu divokým včelám. Živiny dávkujú stromom po kvapkách, presne toľko, koľko potrebujú. Umelé hnojivá nie sú povolené.

(ac)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie