Samospráva pomôže ľuďom pri zatepľovaní

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Mestská časť Bratislava - Dúbravka sa rozhodla pomôcť pri zatepľovaní bytových domov formou poskytovania pôžičiek, čím chce občanom pomôcť dosiahnuť úspory tepla, a tým aj peňazí.

Preto Rada fondu rozvoja bývania ako poradný orgán starostu prerokovala a spresnila podmienky, ktoré určilo zastupiteľstvo. Naďalej platí, že bytový dom musí mať na účte fondu opráv 25 percent potrebných prostriedkov a obec na tieto pôžičky môže ročne použiť maximálne 15 percent prostriedkov z fondu rozvoja bývania, čo bude znamenať okolo 13 miliónov korún. Ďalšou podmienkou je, že splatnosť pôžičky musí byť maximálne tri roky pri 3,5% úroku. „To je o polovicu nižší úrok, ako poskytujú peňažné ústavy, ale je to viac, ako by obec dostala, keby mala peniaze uložené v banke,“ uviedol starosta Dúbravky Peter Polák. „Okrem toho stavebníci musia mať platné stavebné povolenie a budú ručiť celým domom. To znamená, že v katastri bude na dom uplatnené záložné právo.“

Miestny úrad bude finančné prostriedky prevádzať na účty žiadateľov, ktorí potom s nimi môžu disponovať. To znamená, že žiadosti za spomínaných podmienok treba adresovať miestnemu úradu. Pri určení výšky úveru by mali žiadatelia vychádzať z možností svojho fondu opráv, aby pôžičku dokázali splatiť do troch rokov.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.