Osvetová kampaň o rakovine zamieri v sobotu do bratislavského Ružinova

11.9.2021

Zdroj: FB Nie rakovine

Páčil sa vám článok?

Návštevníci jedného z obchodných centier v bratislavskom Ružinove sa v sobotu dozvedia viac o prevencii rakoviny krčka maternice, prsníka či hrubého čreva. Edukovať ich budú dobrovoľníci – vyliečení onkologickí pacienti, ktorým sa práve vďaka takýmto vyšetreniam podarilo zachrániť život a tiež zdravotníci v čase od 9.00 h do 17.00 h.

Pre návštevníkov bude prichystané nadrozmerné interaktívne nafukovacie črevo aj nafukovacia maketa pľúc. Záujemcovia si budú môcť na simulátore nacvičiť samovyšetrovanie. Na otázky v súvislosti s prevenciou rakoviny krčka maternice v čase od 10.00 h do 14.00 h odpovie gynekologička Radmila Sladičeková, ktorá podala na Slovensku prvú vakcínu proti HPV. TASR o tom informovala prezidentka aliancie Nie rakovine a Europacolon Slovensko Jana Pifflová Španková.

Šéfka aliancie Pifflová Španková poukázala na to, že na Slovensku podľahne každá tretia žena rakovine krčka maternice pre jej neskoré diagnostikovanie. „Na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len niečo vyše 20 percent žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú často po viacerých rokoch, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia. Aj preto chceme podporiť úsilie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, odborníkov a zdravotných poisťovní a organizujeme sériu osvetových podujatí Nie rakovine Tour,“ uviedla. Pacientska aliancia obhajuje práva onkologických pacientov a poskytuje svoje poradenské služby na platformách ako online poradňa, bezplatná pacientska linka či pacientske poradne v Košiciach, Nitre, Trnave a Bratislave.

Zdroj: FB Nie rakovine

Na akcii nechýbajú zakladatelia pacientskej aliancie NIE RAKOVINE Patrik Herman, Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková či popredná slovenská gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková. 

(TASR)

Páčil sa vám článok?