V Čunove rúbu dunajské lužné lesy!

13.12.2006
Páčil sa vám článok?

Bratislava bola ešte donedávna povestná zachovalými dunajskými lužnými lesmi - unikátnym prírodným ekosystémom, ktorý si v okolitých krajinách všemožne chránia. Na Slovensku v súvislosti s výstavbou vodného diela Gabčíkovo padli výrubom za obeť lužné lesy s plochou väčšou ako 40 kilometrov štvorcových. Posledné zvyšky sú predmetom ochrany v rámci Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy.

Na území Bratislavy predsa len ešte pamiatky, ako kedysi vyzerala dunajská príroda, máme. K najkrajším patrí lužný les za čunovskými štrkoviskami. Podľa toho, čo sa tam v súčasnosti deje, bude táto dunajská lužná nádhera zakrátko patriť minulosti. Rinčanie motorových píl a padanie vzrastlých krásnych stromov tomu nasvedčuje. Vzniká tu holorub, navyše v priestore chránenej krajinnej oblasti, ktorý v rámci zákona povoľuje len orgán ochrany prírody. Majú Štátne lesy súhlas?

Mnohí Bratislavčania vedia, že dunajské lužné lesy sa skoro na jar miestami doslova belajú zákonom chránenými snežienkami. Platí to aj pre okolie Čunova. Holorubným výrubom lužného lesa a následnými negatívnymi ekologickými zmenami jeho podrastu, tie tisíce, resp. milióny snežienok, ktoré tu rastú, časom ustúpia a zaniknú. A spoločenské ohodnotenie snežienky predstavuje 200 korún za jeden exemplár.

Preto treba vyvodiť rýchlu nápravu aj z tohto ekologického barbarstva a zastaviť výrub lužného lesa. A čo pre zdravie občanov mesta znamenajú posledné zvyšky lužných lesov, hádam netreba prízvukovať...

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.