• Zdravie a životný štýl
  • 07.07.2018 15:15

Aj Petržalka chce novú vlakovú zástavku - mali by ju zriadiť niekde v týchto miestach

0 0
Zdroj: Google maps

Kilometrové kolóny a zápchy v hlavnom meste. Alternatívou je rýchlejšia doprava vlakom a vybudovanie zastávok v mestských častiach. Železnice naplánovali výstavbu vlakových zastávok v Trnávke, Ružinove a Vrakuni. No Petržalku vynechali...

Práve preto vznikla iniciatíva O 15 minút rýchlejšie z Petržalky do bratislavského Nového Mesta, ktorá žiada vybudovanie novej zástavky – perónu na Einsteinovej ulici pod nadjazdom na Starý most.„V prvej fáze nás zaujímajú názory verejnosti, ktoré sú zatiaľ len pozitívne. V krátkom čase iniciujeme stretnutie s primátorom, starostom Petržalky, županom a ministrom dopravy, aby sme zistili ich postoj  k tejto veci,“ tvrdí zástupca iniciatívy Martin Čambalik. Vlaky aktuálne podľa neho premávajú poloprázdne, pričom sa to dá pripísať aj ich zhoršenej dostupnosti. Umiestnenie zastávky by bolo z ich pohľadu  najvhodnejšie na Einsteinovej ulici, v blízkosti Starého mosta, kde by cestujúci mohli pohodlne z vlaku prestúpiť aj na električku do Starého Mesta alebo do Petržalky. Za zastávku na Einsteinovej ulici sa pred pár  dňami vyjadrilo aj OZ Lepšia doprava, ktoré sa venuje doprave v hlavnom meste.Cestovanie železničnou dopravou je atraktívne z časového hľadiska a nemá v súčasnosti konkurenciu. Kým autobusom cestujete z Petržalky do Nového Mesta podľa oficiálneho grafikonu 31 minút, pričom pri dopravných kolónach je cestovanie ešte zdĺhavejšie, vlakom to trvá iba 13 minút a vo vysokom komforte a dokonca ešte aj lacnejšie. Problémom je však dostupnosť zastávky. Jedinou v Petržalke, na ktorej sa dá nastúpiť na vlak, je petržalská železničná stanica.

Iniciatíva argumentuje štúdiou vypracovanou pre hlavné mesto Bratislava. „Až dve tretiny ľudí cestujú ráno v smere Petržalka - Nové Mesto. Petržalka preto potrebuje ďalšiu zastávku,“ vysvetľuje Čambalik.  Podľa neho napríklad vo Vrakuni postavili perón za pár týždňov. Ohlasy ľudí, ktorí iniciatíve píšu, sú podľa neho zatiaľ len pozitívne.  Niektorých vraj zaujíma, aký dlhý by mal byť perón, či ako sa bude riešiť napájanie na MHD, alebo ako sa vyrieši hlučnosť, keďže v okolí sú postavené nové obytné domy.

(lb, foto: Google Maps)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.